Kraj

Szefowie dyplomacji Polski i państw bałtyckich wspólnie o zagrożeniu ze strony Rosji i Białorusi

Stoimy wobec tych samych wyzwań i zagrożeń, związanych z działalnością Rosji i Białorusi, dlatego nasza współpraca jest szczególnie bliska i intensywna – podkreślił szef MSZ Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony Polski i państw bałtyckich w Rydze.

“Z powodu naszej pozycji geograficznej i wspólnej historii podobnie oceniamy sytuację międzynarodową. Stoimy wobec tych samych wyzwań i zagrożeń, więc próba zbudowania na nie wspólnej odpowiedzi jest bardziej niż naturalna. Robimy to zarówno poprzez rozmowy dwustronne, jak i w ramach współpracy na forum NATO i Unii Europejskiej” – powiedział Rau.

Sytuacja na wschodniej granicy UE i NATO pozostaje napięta; głównym tematem naszych rozmów było bezpieczeństwo w regionie i to, jak odpowiadać na toczące się działania militarne i hybrydowe Rosji i Białorusi – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

“Każdy kraj ma prawo do przeprowadzania ćwiczeń wojskowych, ale ograniczona transparentność, szerszy kontekst i prowadzone równolegle działania hybrydowe wzbudzają nasze zaniepokojenie” – podkreślił Rau, mówiąc o toczących się białorusko-rosyjskich manewrach Zapad-2021. To kolejne w tym roku działania Rosji pokazujące jej wrogie nastawienie wobec Zachodu, po demonstracyjnym zgromadzeniu wojsk tego kraju wzdłuż granicy z Ukrainą i zwiększeniu obecności militarnej w obwodzie kaliningradzkim – wskazał.

Obserwujemy również działania hybrydowe, takie jak wzmocnienie przez Białoruś presji migracyjnej na wschodniej granicy UE i NATO – dodał szef polskiej dyplomacji. Podkreślił, że kraje regionu i NATO jako całość pozostają czujne, uważnie obserwują sytuację i są gotowe do odpowiedzi na zagrożenia.

To wyjątkowa forma współpracy, po raz pierwszy spotkaliśmy się w takim składzie, by przedyskutować wspólną odpowiedź na konwencjonalne i hybrydowe zagrożenia bezpieczeństwa w regionie – zaznaczył minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.

Od Warszawy do Tallina odczuwamy deficyt bezpieczeństwa; w naszym regionie pojawiły się nowe zagrożenia – podkreślił szef dyplomacji Litwy Gabrielius Landsbergis. Ze strony Białorusi mamy do czynienia z nowymi, bezprecedensowymi działaniami hybrydowymi, takimi jak porywanie cywilnych samolotów czy kierowanie na nasze granice fal migrantów, dlatego musimy lepiej koordynować nasze działania – akcentował.

Minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets wskazała, że wykorzystywanie migrantów do działań hybrydowych jest nieakceptowalne. Musimy wzmocnić obronę przed zagrożeniami hybrydowymi i tymi związanymi z nowymi technologiami, a Estonia politycznie i w miarę możliwości praktycznie wspiera Łotwę, Litwę i Polskę – zapewniła. Jak dodała, należy też nadal aktywnie wspierać bliskich partnerów w regionie, przede wszystkim Ukrainę i Gruzję, w ich aspiracjach do członkostwa w strukturach transatlantyckich, szczególnie w NATO.

Podczas rozmów poruszano również kwestię współpracy w NATO, w tym budowę krótko- i długoterminowej strategii odstraszania w ramach Sojuszu oraz prace nad Koncepcją Strategiczną NATO – przekazali ministrowie.

W Rydze obecny był również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Oprócz rozmów i konsultacji szef resortu wraz ze swoimi odpowiednikami z państw bałtyckich obserwował na poligonie w Adażi międzynarodowe ćwiczenia wojskowe “Silver Arrow”, w których bierze udział 150 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

“Żołnierze podnoszą swoje umiejętności pokazując, że państwa wschodniej flanki NATO są solidarne i działają razem” – przekazał Błaszczak na Twitterze MON.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij