Gospodarka

Sąd: Uber musi zatrudnić swoich kierowców. To kolejny podobny wyrok

Kierowcy, którzy oferują swoje usługi w Holandii za pośrednictwem Ubera, nie są samodzielnymi przedsiębiorcami tylko normalnymi pracownikami. Firma musi więc ich zatrudnić – orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie.

Z pozwem do sądu wystąpił kilka miesięcy temu związek zawodowy FNV uzasadniając, że samozatrudnienie nie jest korzystne dla kierowców.

Związek domagał, by firma zatrudniła kierowców świadczących dla niej usługi i płaciła im zgodnie z układem zbiorowym pracy dla transportu taksówkowego.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie zgodził się z roszczeniem FNV. Jak przypomina portal NOS podobne pozwy zostały złożone w innych europejskich krajach, m.in. Belgii i Szwajcarii.

W lutym br. brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że Uber musi traktować 70 tys. kierowców jako „pracowników”. W konsekwencji firma musi zagwarantować im minimalne wynagrodzenie a także dodatek urlopowy.

Uber służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji. Usługi firmy są dostępne w 528 miastach świata.

 

Źródło: (PAP) Autor: Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij