Sport

Gliński: dzięki sukcesom w Tokio polski sport się rozwija

Dzięki sukcesom reprezentantów Polski w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich możliwe jest zwiększenie finansowania polskiego sportu z budżetu państwa – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński na uroczystości w Warszawie.

W stołecznym Zamku Królewskim medaliści tegorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio otrzymają odznakę “Za zasługi dla sportu”.

“To najwyższe odznaczenie resortu. Rozszerzyliśmy grupę osób, którym można je wręczać, o czynnych sportowców. Oni też powinni jeszcze w czasie kariery, kiedy na to zasługują, takie odznaczenia otrzymywać. Rodzina olimpijska i paraolimpijska to jedna rodzina, ta integracja jest naturalna i bardzo się z tego wszyscy cieszymy” – podkreślił Gliński podczas przemówienia powitalnego.

Jak podkreślił, te sukcesy biało-czerwonych pozytywnie wpłyną na rozwój zawodowego i masowego sportu w Polsce.

“Sport jest elementem kultury wysokiej i należy czcić takie chwile. Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie przyniosły Polsce sukcesy. Dzięki nim jest możliwe zwiększenie wsparcia państwa dla sportu. W budżecie przewidziano ponad 200 milionów złotych na kolejne programy ministerstwa. To wszystko, co zostało zbudowane przez moich poprzedników, jest cały czas rozwijane dzięki waszej pracy i waszym sukcesom. To także przekłada się na sport masowy, powszechny. Cieszymy się, że coraz więcej Polaków ma kontakt z aktywnością ruchową” – powiedział szef resortu, zwracając się do medalistów.

W igrzyskach olimpijskich biało-czerwoni uzyskali 14 medali: cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych. Z kolei w paraolimpijskich na podium stanęli 25 razy (7-6-12), ale jeden krążek prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij