Świat

Europejski kraj znosi wszystkie restrykcje. „Pandemia jest pod kontrolą”

W piątek w Danii zniesiono wszystkie restrykcje pandemiczne. Na taki krok pozwoliło zaszczepienie się 73 proc. społeczeństwa i uznano, że „pandemia jest pod kontrolą”. Ograniczenia związane z pandemia obowiązywały w tym kraju od 18 miesięcy.

„Szczepienia okazały się skuteczne, dzięki czemu ryzyko poważnego zachorowania zmniejszyło się. Covid-19 nie jest już problemem społecznym” – orzekł epidemiolog prof. Jens Lundgren. Specjalista wydał ekspertyzę, która stanowiła podstawę do decyzji rządu o zniesieniu wszystkich restrykcji.

Ostatnimi ograniczeniami był wymóg okazywania zaświadczeń o szczepieniu lub posiadania negatywnego testu na Covid-19 w klubach nocnych oraz na imprezach plenerowych i koncertach dla ponad 2 tys. widzów.

W Danii od piątku zmieniła się klasyfikacjakoronawirusa. Nie jest już traktowany jako choroba „krytyczna społecznie”, a jako „ogólnie niebezpieczna”. W takich samych kategoriach traktuje się dżumę, ebolę czy grypę pandemiczną.

Według ministra zdrowia Magnusa Heunicke w Danii „epidemia została opanowana”. W ostatnich dniach odnotowuje się w tym kraju w ciągu doby od 500 do 1 tys. przypadków koronawirusa. Zakażenia najczęściej dotyczą grupy osób w wieku 10-19 lat.

Jeśli duński rząd będzie chciał ponownie wprowadzić obowiązek zasłaniania ust i nosa, będzie musiał zmienić kwalifikację Covid-19 na chorobę „krytyczną społecznie”. Wymagana będzie również akceptacja większości w parlamencie.

Jednocześnie nadal, jeśli np. w szkole wybuchnie ognisko koronawirusa, władze będą mogły tymczasowo zamknąć placówkę. Zaleca się także częste mycie rąk, utrzymywanie higieny oraz pozostawanie w domu w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia.

Wyjątkiem będą również lotniska. W tych miejscach, zgodnie z międzynarodowymi przepisami, nadal będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij