Publicystyka

Polska jednak powinna klęknąć z powodu kolonialnej przeszłości – a przynajmniej tak uważa Anna Maria Żukowska

W ramach wczorajszego spotkania pomiędzy Polską i Anglią ponownie dyskutowano nt. gestu wykonywanego przez wicemistrzów Europy, którzy przed pierwszym gwizdkiem klękają na znak solidarności z Black Lives Matter. Zdecydowana większość Polaków sprzeciwia się temu i nie chce, aby polscy piłkarze dołączali się do całej akcji – uznając ją nie tylko za polityczną, ale i bezsensowną z punktu widzenia naszego kraju, który nie posiada kolonialnej przeszłości. Czy jednak aby na pewno? Zupełnie odmienne zdanie w tym temacie ma Anna Maria Żukowska.

Kibicom, nie tylko w Polsce, nie przypadł do gustu gest, który jest wykonywany przez kluby angielskie, a także tamtejszą reprezentację przed pierwszym gwizdkiem każdego spotkania. Powodów jest kilka – wielu ludzi uważa go za pusty, polityczny gest, a także wsparcie dla organizacji Black Lives Matter, uznawanej za rasistowską przez wzgląd na zachowanie wielu jej działaczy. Poza tym wiele narodów, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, nie widzi żadnego powodu, aby klękać w ramach zadośćuczynienia za kolonialną przeszłość, głównie ze względu na fakt, iż te kraje nie uczestniczyły w tym procederze.

A przynajmniej tak się nam wydawało, dopóki nie postanowiła nas “oświecić” Anna Maria Żukowska. Była rzecznik Lewicy stwierdziła bowiem, że Polska “przez wieki kolonizowała dzisiejszą Litwę, Białoruś, Ukrainę i Słowację”.

Nie wiadomo skąd takie informacje powzięła posłanka SLD. Internauci przypomnieli jej, że Polska przez wiele wieków była w sojuszu z Wielkim Księstwem Litewskim, z którym miała zawartą wpierw unię personalną, a następnie realną tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Co więcej przez ponad 200 lat w Polsce panowała dynastia Jagiellonów wywodzą się z rzekomej “kolonii”. Ciekawy przypadek historyczny, kiedy kolonizatorem rządziła dynastia wywodząca się z “podbitych terenów”, czy kolejna próba przeinaczania prawd historycznym przez lewicę, aby ukazać Polskę w złym świetle?

Co na to wszystko ma do powiedzenia Żukowska? Może jakieś wyjaśnienie, odniesienie do przedstawionej tezy i rozwinięcie myśli? Nic z tych rzeczy.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij