Gospodarka

Sasin: kontrakty PGNiG pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość

Kontrakty na dostawy gazu z USA zawierane przez PGNiG, projekt Baltic Pipe czy plany wydobycia na Ukrainie pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość – ocenił w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sn.asi

W czasie podpisania aneksów do umów na dostawy LNG od amerykańskiej firmy Venture Global, zwiększających wolumeny, Sasin zauważył, że po wygaśnięciu kontraktu z Gazpromem, czyli po 2022 r. ponad 9 mld m sześc. gazu sprowadzanego do Polski będzie pochodzić z USA, a dostawy od Venture Global zaspokoją ok. jedną trzecią polskiego popytu.

Pracujemy nad zapewnieniem 100 proc. dostaw gazu ze źródeł innych niż rosyjskie – dodał wicepremier.

Aneksowane w czwartek kontrakty na dostawy LNG od amerykańskiej firmy Venture Global dają PGNiG unikalne możliwości handlowe, gaz będziemy mogli sprzedawać na cały świecie – podkreślił prezes PGNiG Paweł Majewski.

Przypomniał, że kontrakty z VG po aneksowaniu będą opiewać na wolumen 7,4 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie, co oznacza jedną trzecią dzisiejszego zużycia gazu w Polsce. To dowodzi, jak ważne są to kontrakty – zaznaczył.Majewski przypomniał, że amerykańskiej kontrakty mają formułę Free on Board, czyli z możliwością odsprzedaży gazu innym odbiorcom.

„Umożliwia to handel na całym świecie. W tym celu wyczarterujemy cztery gazowce i będziemy w stanie dostarczać LNG praktycznie w dowolne miejsce na świecie” – zaznaczył.

Majewski podkreślił też, że rozbudowa terminali eksportowych LNG idzie dobrze i daje nadzieje na zakończenie w terminie, czyli w 2023 r.

Prezes Venture Global Mike Sable przypomniał z kolei, że PGNiG to największy odbiorca firmy, z którym przez prawie 10 lat udało się zbudować bardzo dobre relacje biznesowe.

Nasze dostawy pozwolą zwiększyć poziom bezpieczeństwa energetycznego w całym regionie – zauważył, dodając, że oczekuje równie dobrej współpracy w kolejnych latach.

Źródło: (PAP) Autor: wkr/ je/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij