Gospodarka

PKP Intercity chce kupić szybkie pociągi. Wśród zainteresowanych są polskie firmy

PKP Intercity chce kupić 63 nowoczesne, szybkie lokomotywy elektryczne. Aż siedem firm wyraziło zainteresowanie tym przetargiem.

PKP IC poinformowało na początku czerwca, że chce kupić 63 nowoczesne wielosystemowe lokomotywy. Mają osiągać prędkości nie mniejsze niż 200 km/h. PKP IC chce również, aby mogły poruszać się na liniach kolejowych zasilanych prądem o różnych napięciach, tak aby mogły jeździć zarówno na zmodernizowanych i nowych liniach w Polsce jak i na trasach międzynarodowych. Ich producent będzie musiał uzyskać dopuszczenie do ruchu, oprócz Polski, także w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Jak informuje PAP chęć wystartowania w przetargu wyraziło już siedem firm. Jedną z nich jest polskie konsorcjum Newag, w skład którego wchodzi bydgoska PESA i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”. Zainteresowane tym kontraktem jest także konsorcjum w skłąd którego wchodzi H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych oraz chiński CRRC DATONG.
Oprócz nich swoje zainteresowanie wyraziły też konsorcjum Vossloh Locomotives GmbH oraz CRRC Zhuzhou Locomotive Co.Ltd, konsorcjum w składzie Bombardier Transportation Polska oraz Bombardier Transportation GmbH, konsorcjum w składzie Siemens Mobility Sp. z o.o. oraz Siemens Mobility GmbH. Lokomotywy chce też dostarczyć spółka Patentes Talgo SL.

PKP IC poinformowała, że kolejne etapy to będzie badanie wniosków, dialog z wykonawcami i zaproszenie do składania ofert, które zaplanowano na okres od września do listopada tego roku. Składanie ofert potrwa do stycznia tego roku a rozstrzygnięcie w marcu 2022. Spółka zaznacza, że ten harmonogram może ulec zmianie w zależności od przebiegu postępowania i ew. procedur odwoławczych.

W ramach zamówienia przewidziano również prawo opcji, dzięki któremu spółka będzie mogła zamówić dodatkowe 32 lokomotywy. PKP IC informuje, że to jeden z największych projektów taborowych w historii spółki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij