Wiadomości sportowe z kraju i świata

Cimanouska dla rosyjskiej telewizji: “Zmieniam moje sportowe obywatelstwo. Zdecydowałam się zostać w Polsce”

Specjalizująca się w biegach sprinterskich Białorusinka Kryscina Cimanouska w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji RBK przyznała, że planuje startować w polskich barwach. “Spróbujemy zmienić moje sportowe obywatelstwo. Zdecydowałam się zostać w Polsce” – powiedziała.

Dodała, że ma nadzieję na przyspieszenie procedury, która normalnie może trwać trzy lata.

Wcześniej Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło biegaczce możliwości kontynuowania kariery sportowej w Polsce. Następnie dołączyła do Grupy Sportowej Orlen zrzeszającej najlepszych zawodników, w tym medalistów olimpijskich z Tokio.

1 sierpnia Cimanouska, w związku z krytyką władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od rywalizacji w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Dzięki szybkiej interwencji polskiej ambasady w Tokio uzyskała wizę humanitarną i uniknęła powrotu na Białoruś. 5 sierpnia bezpiecznie wylądowała w Warszawie.

Cimanouska zajęła szóste miejsce w 2015 roku w biegu na 100 metrów w mistrzostwach Europy juniorów w Eskilstunie (Szwecja). Dwa lata później zdobyła na tym dystansie srebrny medal młodzieżowych ME w Bydgoszczy. W 2019 roku wygrała bieg na 200 metrów podczas Uniwersjady rozgrywanej w Neapolu. To także uczestniczka seniorskich ME i MŚ.

Źródło: (PAP) Autor: