Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Spółki Skarbu Państwa wspierają najlepszych sportowców

Zakończyły się XXXII Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Podczas rywalizacji Biało-Czerwoni sięgnęli po 14 krążków, w tym: 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. Były to najlepsze igrzyska olimpijskie dla Polski od 21 lat. Ostatni raz polscy sportowcy sięgnęli po 14 olimpijskich krążków w Sydney w 2000 roku.

Ten sukces nie byłby możliwy gdyby nie ciężka praca, lata poświęceń i treningów, ale także bez odpowiedniego finansowania, szczególnie wsparcia sponsorów. Wśród medalistów tegorocznych igrzysk olimpijskich 13 osób to sportowcy, którzy są wspierani przez spółki Skarbu Państwa w ramach indywidualnych umów sponsorskich.

– W Ministerstwie Aktywów Państwowych jesteśmy dumni, że ambasadorzy spółek Skarbu Państwa stanowią tak liczną grupę wśród medalistów olimpijskich. To pokazuje, że indywidualne umowy sponsorskie, czyli dodatkowe, pozazwiązkowe wsparcie najlepszych sportowców ma sens, bo przekłada się to na świetne wyniki na arenie międzynarodowej – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Z szacunków eksperckich wynika, że w sumie spółki Skarbu Państwa na działania w obszarze sportu przeznaczają rocznie ponad 200 milionów złotych.

Królowa sportu

Najwięcej bo aż 9 spośród 14 krążków zdobyli reprezentanci Polski, którzy startowali w konkurencjach lekkoatletycznych. Biało-Czerwoni lekkoatleci w Tokio wywalczyli aż 4 krążki z najcenniejszego kruszcu.

Lekkoatleci stanowią zdecydowaną większość członków Grupy Sportowej ORLEN. Wśród nich są złote medalistki w sztafecie mieszanej 4×400 metrów: Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, które wraz z Natalią Kaczmarek, Karolem Zalewskim, Dariuszem Kowalukiem i Kajetanem Duszyńskim, zdobyły pierwszy złoty medal dla Polski w Tokio.

Zawodniczki Grupy Sportowej ORLEN: Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska wraz z Natalią Kaczmarek pobiegły po srebrny medal w sztafecie kobiecej 4×400 metrów.

W Tokio polscy młociarze zdobyli aż cztery medale. Na najwyższym stopniu podium wśród Pań stanęła Anita Włodarczyk (Grupa Sportowa ORLEN), która zdobyła trzeci złoty olimpijski medal. Polka jest mistrzynią olimpijską z Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016). Rzut dający brązowy medal oddała ambasadorka Grupy Azoty – Malwina Kopron. Mistrzem olimpijskim został Wojciech Nowicki a brązowy medal zdobył Paweł Fajdek (Grupa Sportowa ORLEN).

W Rio de Janeiro zajęła 4. miejsce, przez ostatnie pięć lat ciężko pracowała ale także walczyła z kontuzjami. Maria Andrejczyk, członkini Grupy Sportowej ORLEN, w Tokio sięgnęła po srebro w rzucie oszczepem.

Przebojem na metę wbiegł Patryk Dobek, który sięgnął po brąz w biegu na 800 metrów.

Absolutną sensacją igrzysk był złoty medal Dawida Tomali. Polak okazał się bezkonkurencyjny w chodzie sportowym na 50 km. Po tym spektakularnym sukcesie mistrz olimpijski dołączy do grona ambasadorów Totalizatora Sportowego.

Szóstka z LOTTO

Pierwszy medal podczas igrzysk olimpijskich w Tokio zdobyły wioślarki, ambasadorki programu stypendialnego Totalizatora Sportowego pn. „Szóstka z LOTTO”,. Po srebro sięgnęła czwórka podwójna kobiet w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann.

Agnieszka Kobus-Zawojska i Maria Sajdak są multimedalistkami olimpijskimi. W 2016 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro zdobyły brązowy medal.

„Nadzieje olimpijskie”

Kolejna multimedalistka igrzysk olimpijskich, kajakarka Karolina Naja jest członkinią „Nadziei Olimpijskich”, programu Grupy LOTOS. Karolina Naja w Tokio sięgnęła po dwa krążki.

Srebrny medal wywalczyła w kajakowej dwójce wraz z Anną Puławską na dystansie 500 metrów. Brązowy medal natomiast w zdobyła w kajakowej czwórce na tym samym dystansie wraz z Anną Puławską, Justyną Iskrzycką oraz Heleną Wiśniewską.

To czwarty medal igrzysk olimpijskich Karoliny Naji w karierze. Wcześniej, w parze z Beatą Rosolską (Mikołajczyk) zdobyła brązowy medal w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Podczas ceremonii Igrzysk zamknięcia to właśnie Karolina Naja niosła Biało-Czerwoną flagę.

Srebro na jachcie 470, brąz na macie

Jolanta Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec zdobyły srebrny medal olimpijski w żeglarskim wyścigu w klasie 470.

Tadeusz Michalik wywalczył brązowy medal w zapasach w stylu klasycznym w kategorii 97 kg.