Publicystyka

Jak można coś takiego napisać? Znana dziennikarka uważa, że “dla Polaków nigdy nie powstały obozy masowej zagłady”

Dziennikarka portalu Jewish.pl Katarzyna Markusz po raz kolejny postanowiła zaatakować Polskę oraz Polaków. Jednak tym razem poszła o kilka kroków za daleko twierdząc, że dla przedstawicieli naszego narodu “nie powstawały masowe obozy zagłady”. Jej wpis wywołał ogromną burzę w sieci.

Nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego stała się czynnikiem zapalnym w relacjach między Polską, a Izraelem, który sprzeciwia się zmianie przepisów. Według nich regulacja “uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub rekompensaty za nie ocalałym z Holocaustu lub ich rodzinom”. W ciągu ostatnich dwóch dni mieliśmy do czynienia ze skandalicznymi oświadczenia izraelskiej ambasady czy wpisem szefa MSZ Jaira Lapidy, którzy zasugerowali “polską odpowiedzialność za zagładę ludności żydowskiej”.

Do sprawy postanowiła się odnieść również Katarzyna Markusz, dziennikarka portalu Jewish.pl. Kobieta zrobiła to jednak w skandaliczny sposób, który wywołał masowe oburzenie polskich internautów.

Wszystko zaczęło się wpisu Władysława Kosiniaka-Kamysza, który stanął w obronie nowelizacji. Szef ludowców przypomniał, że Polacy, tak jak Żydzi, byli ofiarami II Wojny Światowej. Przypomniał też, że zmiana przepisów jest wykonaniem wyroku TK z 2015 roku i nie jest on w żadnym stopniu zaprzeczaniem prawdy o Holocauście.

-Pierwsze zdanie jest manipulacją. Dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady, w czasie wojny mogli chodzić po ulicach, pracować, żyć. Nikt ich nie zabijał za to, że są Polakami. Polskich Żydów zginęło 90%, a etnicznych Polaków 10% – stwierdziła z kolei Markusz.

Szokująca teza dziennikarki jest daleka od prawdy. Polacy stanowili jeden z najbardziej szykanowanych narodów przez Niemcy. W trakcie II Wojny Światowej zginęło ok. 6 milionów polskich obywateli, z czego ok. połowę stanowili wyznawcy judaizmu. Sam obóz koncentracyjny w Auschwitz był początkowo przeznaczony dla polskich więźniów. Dopiero w 1942 roku zaczęto masową akcję przetransportowania ludności żydowskiej do tego miejsca.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Tysol/ Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij