Publicystyka

UJ płynie z nurtem lewicowego postępu. Bardzo mocna reakcja kurator oświaty: “Zamieniają się w agencję towarzyską”

Na stronie Uniwersytety Jagiellońskiego pojawiła się dość niecodzienna ankieta, zaproponowana przez władze uczelni. Głównie z uwagi na niestandardową sekcję, w której można było wybrać płeć. Całą sytuację skomentowała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, nie stroniąca od mocnych słów w kierunku UJ.

Wspomniana ankieta zawierała aż sześć pozycji w odpowiedziach. Oprócz klasycznego podziału na kobiety i mężczyzn, znalazły się w niej także następujące możliwości: transkobieta, transmężczyzna, osoba niebinarna lub “nie chcę odpowiadać na to pytanie”.

Lewicowy nurt, którym popłynął Uniwersytet Jagielloński, nie przypadł do gustu małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak. Kobieta w swoim wpisie na Twitterze stwierdziła, że najstarsza uczelnia w Polsce “zamienia się w agencję towarzyską” oraz “stosuje segregację studentów po neomarksistowsku”.

Tweetem zainteresował się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który zwrócił się do władz uczelni o wyjaśnienie całej sprawy.

-Oczekuję wyjaśnienia od władz UJ na jakiej podst. prawnej wymaga się od studentów określenia swojej płci – innej aniżeli kobieta/mężczyzna. Przypominam też władzom wszystkich polskich uczelni, że zobowiązane są do działania na podst. i w granicach polskiego prawa – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Tymczasem władze uczelni zarzucają kurator oświaty manipulację faktami. Tłumacząc całą sprawę wyjaśniają, że zdjęcie pochodzi z naukowego badania, które ma pomóc w określeniu poziomu bezpieczeństwa i równego traktowania społeczności studenckiej i doktoranckiej. Aby więc zapewnić komfort respondentom zdecydowano się zastosować rozszerzony podział płci, aby każdy student mógł odpowiedzieć “zgodnie ze swoją tożsamością płciową”.

UJ wystosowało także oficjalny list do Barbary Nowak.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy Autor: JD
Fot. Wikimedia Commons

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij