Najnowsze wiadomości ze świata

Skandaliczne słowa niemieckiego polityka. Oskarżył Polskę o pakt Ribbentrop-Mołotow. Mocna odpowiedź MSZ

Poseł partii AfD Alexander Gauland oskarżył w Bundestagu Polskę o zawarcie przez Niemcy i Rosję paktu Ribbentrop-Mołotow. Interweniował w tej sprawie polski MSZ i ambasada w Berlinie.

W środę w Bundestagu miała miejsce debata z okazji 80. rocznicy napaści III Rzeszy na Związek Sowiecki. W jej trakcie Gauland, poseł prawicowo-populistycznej AfD, stwierdził, że zawarcie pakty Ribbentrop-Mołotow było słuszną decyzją z punktu widzenia realizmu politycznego. Według niego Stalin nie miał innego wyjścia niż zawarcie paktu z Hitlerem gdyż musiał kupić sobie czas na przygotowanie się do odparcia jego ataku. Gauland zasugerował również, że było to winą Polski bo ta “nie chciała na swoim terytorium tolerować wojsk sowieckich”, co uniemożliwiło porozumienie Stalina z zachodem.

Skandaliczne słowa niemieckiego polityka wywołały ostrą reakcję polskiego MSZu. “Wypowiedź posła Alexandra Gaulanda z okazji 80. rocznicy napadu Niemiec na Związek Radziecki zapisała się czarnymi zgłoskami w historii Niemieckiego Bundestagu” – napisało ministerstwo w komunikacie dodając, że były one “próbą publicznej obrony zasadności paktu między Stalinem a Hitlerem ze wskazaniem Polski jako czynnika destabilizującego europejski ład w okresie międzywojennym”. „Stanowczo protestujemy przeciwko podobnym deklaracjom, a fakt, że są one wypowiadane w siedzibie parlamentu naszego bliskiego sojusznika, traktujemy jako zjawisko szczególnie niepokojące” – podkreślili.

MSZ stwierdziło, że stawianie takich prowokujących tez jest dopuszczalne, kiedy robi to historyk czy publicysta, ale nie z mównicy parlamentarnej. Ich zdaniem celem jego słów miało na celu podważenie prób postawienia znaku równości między III Rzeszą i ZSRR. „W wypowiedzi Pana Gaulanda pobrzmiewają demony przeszłości, w której europejskie potęgi traktowały Polskę jako pionek mający być poświęcony na politycznej szachownicy lub też niewygodny element, który rzekomo utrudniał stworzenie trwałej równowagi sił” – napisało MSZ – „Takie myślenie “wpisuje się idealnie w narrację historyczną Władimira Putina i jest nie tylko moralnie odrażające, ale też po prostu błędne, również z punktu widzenia Realpolitik, na którą Pan Gauland się tak chętnie powołuje”

Gauland stwierdził również, że Rosja jest „europejską potęgą i najstarszym sojusznikiem Niemiec”. “Wypada w takim razie zapytać, kto jego zdaniem jest wrogiem? Jak ma wglądać europejska jedność w kwestiach takich jak polityka energetyczna i obronność? Obecnie wymiana handlowa Niemiec z Polską jest warta 123 mld euro, a Niemiec z Rosją 44 mld euro. To Polska jest więc dla niemieckiej gospodarki potęgą, sojusznikiem w NATO i innych europejskich strukturach, a Rosja zaledwie trzeciorzędnym partnerem” – podkreśliło MSZ -”To, że te liczby nie przekładają się zupełnie na stan niemieckiej debaty publicznej, przypisać można chyba jedynie wytrwałej pracy wielu zawodowych lobbystów i sympatyków Kremla

Na słowa Niemca zareagowała również Ambasada RP w Berlinie. „Ambasador Andrzej Przyłębski odnotował osobliwą wypowiedź Alexandra Gaulanda w Bundestagu, broniącą racjonalności działań Stalina w 1939 r.” – napisali na swoim oficjalnym Twitterze – „Amb. Przyłębski chętnie wytłumaczyłby p. Gaulandowi, jakie błędy zawiera jego interpretacja historii II wojny światowej, jednak Amb. nie utrzymuje z p. Gaulandem żadnych relacji”.

Po krytyce ze strony Polski afera została skomentowana przez ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhoven. „Nikt nie powinien kwestionować faktów historycznych: W przypadku paktu Ribbentrop-Mołotow agresorami były Niemcy i Związek Radziecki, Polska była ofiarą tego perfidnego porozumienia – planu podziału, który sprowadził na naszego sąsiada, naród polski, niezmierne cierpienia” – napisał na swoim Twitterze.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Niezależna, Twitter Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij