Kraj

Były polityk zatrzymany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Pod koniec maja funkcjonariusze ABW zatrzymali Janusza N., byłego polityka związanego z Partią Zmiana, uznawaną za prokremlowską. Mężczyźnie zarzucono działalność szpiegowską na rzecz Rosji.

Akcja ma związek z zatrzymaniem innej osoby, 43-letniego Marka K, któremu zarzuca się działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce. Mężczyzna miał się przyznać do winy, a następnie złożyć obszerne wyjaśnienia. To na ich podstawie funkcjonariusze ABW zatrzymali Janusza N., któremu grozi do 10 lat pozbawienia wolności za szpiegostwo przeciwko RP.

-Podczas przeszukań mieszkania oraz siedzib firm związanych z podejrzanym zabezpieczono pieniądze o równowartości ponad 300 tys. zł oraz dużą ilość nośników danych – donosi portal TVP Info.

Według ustaleń śledczych N. próbował nawiązać kontakt z polskimi i zagranicznymi politykami, w tym także posłami zasiadającymi w Parlamencie Europejskim. Mężczyzna prowadził swoją działalność nie tylko w Polsce, ale również w Unii Europejskiej oraz innych krajach, w których rosyjskie służby mogłyby prowadzić swoja przedsięwzięcia propagandowe oraz dezinformacyjne przeciwko Rzeczypospolitej.

Janusz N. to były polityk związany z Partią Zmiana, która miała być inspirowana przez kremlowskie służby. Znany był m.in. ze wspierania “Nocnych Wilków” w ich przejeździe przez Polskę. Mężczyzna był także bliskim współpracownikiem Mateusza Piskorskiego, który w 2018 roku został oskarżony o działalność szpiegowską na rzecz Rosji i Chin.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij