Świat

Francuski podręcznik kłamał o udziale Polaków w Holokauście. O prawdę zawalczył jeden z uczniów

Jeden z francuskich podręczników szkolnych informował uczniów, że Polacy pomagali mordować Żydów w obozie w Treblince. Pewien uczeń postanowił zawalczyć o prawdę.

Niemiecki obóz zagłady w Treblince funkcjonował od lipca 1942 do listopada 1943. Był to największy obóz zagłady w Generalnym Gubernatorstwie i drugi w Europie, po Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że Niemcy zamordowali w nim 800 tysięcy osób.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego w jednym z francuskich podręczników do nauki historii znalazło się szokujące kłamstwo. Jego autorzy twierdzili, że Polacy w tym obozie pomagali Niemcom w mordowaniu Żydów i więźniów innych narodowości.

To kłamstwo nie spodobało się pochodzącemu z polsko-francuskiej rodziny Jakubowi Vaugonowi, który obecnie ma 19 lat. Kiedy zobaczył ten fragment w 2017 roku na lekcji w jednym z francuskich gimnazjów postanowił zawalczyć o prawdę historyczną.

Jak informuje MPW nie było to łatwe a uczeń nie otrzymał żadnego wsparcia od swojej szkoły. Mimo tego nie zrezygnował i z pomocą rodziny udało mu się zwyciężyć. Wydawca podręcznika przeprosił i sprostował swoje kłamstwo.

Źródło: Stefczyk.info na podst. DoRzeczy Autor: WM
Fot. Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel, CC BY-SA 2,5

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij