Rozrywka

Ups! Hiszpańska poczta wprowadziła antyrasistowskie znaczki, teraz są oskarżani o rasizm

Hiszpańska poczta z okazji rocznicy śmierci George’a Floyda wprowadziła serię znaczków mających zwracać uwagę na problem rasizmu. Chyba jednak nie do końca ją przemyśleli.

Państwowa Correos Espana wprowadziła w tym tygodniu serię czterech znaczków, które przedstawiają różne kolory skóry. Ich ceny są zależne od odcienia – najjaśniejszy kosztuje 1,6 euro a najciemniejszy 0,7 euro. Przedstawiciele poczty stwierdzili, że „Znaczki Równości”, jak je nazwano „oddają niesprawiedliwą i bolesną rzeczywistość na którą nie można pozwolić” oraz, że każdy list wysłany z ich pomocą „wysyła wiadomość przeciwko nierównościom rasowym”. Przygotowanym wspólnie z organizacją SOS Racism Federation znaczkom towarzyszyło 60-sekundowe nagranie z lewicowym aktywistą i raperem El Chojin.

 

Ich akcja jednak nie do końca się udała. Wiele osób nie zrozumiało bowiem jej przesłania. Zamiast tego uznali, że zróżnicowane ceny znaczków miały przekazać, że im ktoś ma jaśniejszą skórę tym więcej jest warty. Organizacja SOS Racismo Madrid stwierdziła, że nowe znaczki pomagają ukryć strukturalną naturę rasizmu i wspierają pogląd, że czarni są mniej warci. Zdaniem jej aktywistów każdy świadomy rasowo człowiek od razu dostrzegłby problem z nią i znaczki są dowodem, że trzeba więcej takich osób na kierowniczych stanowiskach.

W podobnym tonie wypowiedział się były szef tej organizacji, pisarz Moha Gerehou. Stwierdził, że te znaczki to „sprzeczność nie do pokonania” i wezwał pocztę do zaprzestania ich sprzedaży. „Ostatecznie antyrasistowska kampania stworzyła wyraźnie rasistowskie przesłanie” – skomentował.
Poczta jak na razie nie odpowiedziała na tę falę krytyki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij