Gospodarka

Szwajcarzy powiedzieli “nie” Unii Europejskiej. Zerwali negocjacje, które trwały od 7 lat

Szwajcaria od siedmiu lat negocjowała nowy traktat z UE. Ostatecznie jednak woleli zerwać te negocjacje niż zgodzić się na unijne warunki.

Szwajcaria nie jest częścią UE, ale jest z nią bardzo blisko związana gospodarczo. Jej dostęp do unijnego rynku reguluje ponad sto umów dwustronnych. Bojąc się, że staną się one przestarzałe i źle wpłyną na wymianę handlową, siedem lat temu rozpoczęły się negocjacje nad zastąpieniem ich nową umową handlową. Rząd w Bernie postanowił jednak ostatecznie je zerwać. Szwajcarom nie spodobały się stawiane przez UE Warunki, głównie prawo do wolnego osiedlania się w Szwajcarii dla obywateli państw UE oraz objęcie jej jurysdykcją TSUE.

Komisja Europejska grozi teraz Szwajcarii, że zaszkodzi to ich dostępowi do unijnych rynków. Unijni oficjele prywatnie przyznają jednak, że nie są zaskoczeni decyzją Berna – chociaż zwracają uwagę, że Szwajcarzy dostali lepsze warunki niż Brytyjczycy.

Minister spraw zagranicznych Szwajcarii Ignazio Cassis, który zdecydował o zakończeniu tych negocjacji, ostrzegł przed barierami handlowymi które mogą się wkrótce pojawić. Kończy się bowiem okres obowiązywania części umów, na przykład tej o sprzedaży certyfikowanych w Szwajcarii produktów medycznych w UE. Jego zdaniem poradzenie sobie z ewentualnymi konsekwencjami będzie wymagało wysiłku całego kraju.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot.

Ankieta

Jak zakończy się aktualny kryzys w Platformie Obywatelskiej?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij