Świat

“Zabijajcie Żydów, gwałćcie ich córki”. Policja aresztowała uczestników antysemickiej demonstracji

W niedzielę w Wielkiej Brytanii doszło do antysemickiej demonstracji, podczas której padły skandaliczne hasła. Policja aresztowała w związku z nią cztery osoby.

W związku z trwającym konfliktem pomiędzy Hamasem i Izraelem na całym świecie dochodzi do demonstracji poparcia dla Palestyny, zwykle organizowanych przez środowiska islamskie i lewicę. UK nie jest tutaj wyjątkiem. W sobotę ulicami Londynu przeszły tysiące osób krzyczących „Wolna Palestyna”. Wśród osób, które przemówiły do tłumu przed bramą ambasady Izraela w Londynie, znalazł się były lider brytyjskiej lewicy Jeremy Corbyn, który stracił stanowisko przewodniczącego Partii Pracy m.in. za tolerowanie w niej antysemityzmu.

Do dużo bardziej skandalicznej demonstracji doszło jednak w niedzielę. Ta miała formę przejazdu konwoju samochodów. Wzięło w niej udział co najmniej sześć pojazdów, których maski i tylne szyby były udekorowane flagami Palestyny. Dwóch pasażerów jednego z pojazdów wychylało się również przez szyberdach i nimi machało.

Samochody głównie ograniczały się do trąbienia, ale w jednym z nich zamontowano też system nagłaśniający. Do internetu trafiło nagranie na którym widać, jak samochody stają na czerwonym świetle. Jeden z pasażerów przy pomocy tego zestawu zaczyna krzyczeć antysemickie hasła. Nagranie jest niskiej jakości, ale da się usłyszeć, że nawołuje do zabijania Żydów i gwałcenia ich matek i córek.

Nagranie błyskawicznie rozeszło się w internecie, zwykle podawane dalej z potępiającym je komentarzem. Wiele osób prosiło policję metropolitarną o interwencję. Policjanci szybko ustalili, że nagranie zostało zrobione w okolicy St. Johns Wood, gdzie mieszka duża społeczność żydowska. Przy pomocy helikoptera udało im się namierzyć jeden z samochodów i w niedzielę wieczorem aresztowali cztery osoby biorące udział w tym „proteście”. Usłyszą wkrótce zarzuty siania niepokoi społecznych z powodów rasistowskich. Met poinformował również o wysłaniu dodatkowych patroli do tej okolicy, które dopilnują bezpieczeństwa Żydów. Burmistrz Sadiq Khan stwierdził, że policja ma jego pełne poparcie do tego, żeby nie okazywać im tolerancji.

Antysemicki protest został zgodnie potępiony przez liderów obu partii. Organizacja Kampania Solidarności z Palestyną, która wcześniej zorganizowała propalestyński protest, również go potępiła i stwierdziła, że nie mają z nim nic wspólnego.

Policja obecnie szuka pozostałych uczestników tej kawalkady, w czym pomaga im walcząca z antysemityzmem organizacja CST, której analitycy pomagają w zidentyfikowaniu właścicieli pojazdów biorących udział w tej demonstracji. „Widzieliśmy w niedzielę coraz bardziej poważne „propalestyńskie” antysemickie ataki i anty-żydowskie zastraszanie w całym Londynie. To stało się po trzech antyizraelskich demonstracjach w tym tygodniu, na każdej obecne były swastyki i antysemickie przyśpiewki, na które podobno antyrasistowska lewica nie zwracała uwagi” – powiedział rzecznik CST.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC, Jewish News Autor: WM
Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij