Publicystyka

Jachira przyjęła szczepionkę i pajacuje. Eksperci ostrzegają: wrzucanie takich zdjęć jest niebezpieczne

Czołowa posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira przyjęła szczepionkę przeciw Covid-19, czym nie omieszkała pochwalić się na Twitterze. Zrobiła to w typowym dla siebie stylu, z poważnej sprawy czyniąc polityczną hucpę. Na zachowanie, takie jak to parlamentarzystki, zwracają uwagę eksperci do spraw bezpieczeństwa: z punktu widzenia ochrony danych osobowych to działanie porównywalne do chwalenia się obcym ludziom swoim numerem karty płatniczej.

Posłanka Jachira w opinii publicznej raczej nie uchodzi za “tytana intelektu”, co stara się udowadniać na każdym kroku. Nic dziwnego, że nawet przyjęcie szczepionki przeciw koronawirusowi musiała wykorzystać, by móc zabłysnąć kolejnymi bon motami.

– Zaszczepiłam się, ręka boli jak diabli, ale od razu wszystko zrozumiałam: genialny manewr Lewicy z poparciem PiS-u, tak trzymać, Kaczyński jest super, Putin bardzo miły, Salviniego jeszcze nie poznałam. Teraz wszyscy czekamy na powrót Trumpa – będzie się działo! – napisała na Twitterze, prezentując swoje zdjęcie zaświadczeniem o zaszczepieniu.

 

Zgodnie z przypuszczeniami zdjęcie wywołało falę komentarzy, w większości nieprzychylnych i naśmiewających się z posłanki. W myśl zasady, że leżącego się nie kopie, nie będziemy ich tutaj przytaczać i pastwić się nad samą wypowiedzią posłanki i reakcjami na nią.

Przy okazji warto jednak zwrócić uwagę na inną kwestię, o której niedawno informowały niemieckie media. Jak mówi w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA, ekspert od ochrony danych osobywych Johannes Caspar, chwalenie się zdjęciem własnej szczepionki, przypomina dzielenie się z innymi ludźmi numerem własnej karty płatniczej, ponieważ zawarte są na nim wrażliwe dane, które mogą być wykorzystane przez oszustów. Chodzi nie tylko o imię nazwisko, ale także numer serii otrzymanej szczepionki (możliwy do wykorzystania przy tworzeniu fałszywych zaświadczeń) i datę kolejnego szczepienia, co może być wykorzystane przez złodziei. Chcąc, dzielić się własnym doświadczeniem narażamy się na ryzyko.

 

 

Źródło: Autor: pf
Fot. TT

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij