Gospodarka

Polska trzecim odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie. Ich wartość wynosiła 1,2 mld dolarów

W lutym 2021 roku Polska była trzecim, po USA i Hiszpanii, odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie, ich wartość wynosiła 1,2 mld dolarów – informuje portal fDi Intelligence. Na całym świecie inwestycje utrzymywały się jednak na poziomie sprzed pandemii.

Obrazujący nastroje inwestorów indeks fDi był w lutym nieco wyższy niż w styczniu, ale wciąż pozostawał o 28 proc. niższy niż w 2020 r. – wylicza fDi Markets, wchodząca w skład grupy wydającej dziennik “Financial Times” największa światowa baza danych dotyczących inwestycji zagranicznych.

Inwestycje w większości sektorów pozostają na poziomie sprzed wybuchu pandemii, coraz mniej inwestuje się w branże chemiczną i paliw kopalnych, zwiększają się natomiast nakłady na projekty w sektorze energii odnawialnej, szczególnie te związane z wodorem, produkcję półprzewodników i przemysł motoryzacyjny – pisze fDi Intelligence.

Pod względem geograficznym najwięcej inwestycji zagranicznych lokowano w USA, w których w lutym ogłoszono 104 projekty o wartości 5,1 mld dolarów, w Hiszpanii było ich 50 (3,7 mld dolarów), w Polsce – 30 (1,2 mld dolarów), w Wielkiej Brytanii też 30, ale ich wartość wynosiła 541 mln dolarów.

W lutym ogłoszono warte 11,8 mld dolarów projekty w energetykę odnawialną, ich wartość była o 133 proc. większa niż w lutym 2020 r., który był ostatnim miesiącem względnie normalnego funkcjonowania światowej gospodarki przed wybuchem pandemii. Ford zapowiedział też duże inwestycje w rozbudowę fabryki w Republice Południowej Afryki, a Tesla otworzy nowy zakład w Indiach.

Mimo wszystko plany inwestycyjne na świecie wydają się na razie zawieszone, co potwierdzają nastroje samych inwestorów – zaznacza portal.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij