Świat

Terrorysta, który planował zamach na Euro 2016, trafił do więzienia

Reda Kriket planował zamach terrorystyczny podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2016 roku. W piątek paryski sąd skazał go na 24 lata więzienia.

24 marca 2016 roku, dwa dni po ataku islamistów w Brukseli, w których zginęły 32 osoby, policja dokonała nalotu na mieszkanie Kriketa w Argenteuil pod Paryżem. Znaleźli w nim pięć karabinów AK-47, siedem pistoletów, duże ilości amunicji, 1,3 kg przemysłowych materiałów wybuchowych i 105 gramów substancji TATP służącej jako zapalnik do nich. Znaleźli też ponad 10 tysięcy stalowych kulek, które często są używane przez terrorystów w ich bombach celem zwiększenia ich pola rażenia.

Policjanci nigdy nie ustalili do czego Kriketowi miał posłużyć ten arsenał, ale ówczesny premier Manuel Valls powiedział, że chciał on dokonać zamachu w trakcie Euro 2016, które zaczynało się kilka tygodni później.

W piątek po kilku tygodniach procesu sąd w Paryżu skazał radykalnego islamistę na 24 lata więzienia. Taki sam wyrok otrzymał aresztowany wkrótce po Krikecie w Roterdamie Anis Bahri oraz Algierczyk Abderrahmane Ameuroud, którzy mieli udzielać mu wsparcia logistycznego.
Jeśli chodzi o pozostałych oskarżonych w tej sprawie, to Miloud Feia został skazany na 12 lat więzienia a Yassine Alami na 8. Soufiane Belouafi i Rabah Meniker zostali uniewinnieni.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP, International News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij