Kraj

Totalna kompromitacja Budki. Szef PO próbował uderzyć w Orlen i Obajtka. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Borys Budka opublikował na Twitterze wpis, w którym poinformował, iż spółka PKN Orlen odnotowała za rok 2020 stratę w wysokości 2,3 miliarda złotych. Na słowa lidera PO szybko zareagowali internauci, w tym rzecznik prasowy koncernu paliwowego, którzy zarzucili politykowi przedstawienie jedynie fragmentu wyników Orlenu, gdy rzeczywisty stan spółki oddaje zysk skonsolidowany wynoszący 3,4 miliarda złotych.

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal bankier.pl, PKN Orlen osiągnął 3,4 miliardy zysku netto za rok 2020, przy uwzględnieniu nabycia Energi. Spółka zanotowała także wynik EBITDA LIFO na poziomie 12,1 miliarda złotych (EBITDA LIFO to zysk z działalności operacyjnej powiększony o amortyzacje przed uwzględnieniem wpływu zmian cen ropy naftowej na wycenę zapasów). Dodatkowo koncern może pochwalić się przychodem ze sprzedaży na poziomie 86,2 miliardów złotych. Dodatkowo Orlen kontynuował swoje kluczowe przedsięwzięcia rozwoje, na które przeznaczył ok. 9 miliardów złotych.

Radości z powodu wyników spółki nie krył jej prezes, Daniel Obajtek.

-W 2020 r. osiągnęliśmy bardzo solidne wyniki, mimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego spowodowanego pandemią. Kluczem do sukcesu w branży paliwowo-energetycznej jest dywersyfikacja obszarów działalności. Dlatego wnikliwie obserwujemy panujące trendy i skutecznie na nie odpowiadamy, co przekłada się bezpośrednio na osiągane wyniki finansowe – powiedział szef Orlenu.

Tymczasem Borys Budka zamieścił na Twitterze wpis, w którym wskazał, iż koncern paliwowy osiągnął w 2020 roku stratę.

– 2,3 mld straty netto PKN Orlen za rok 2020 to dowód na „umiejętności” menedżerskie byłego wójta Pcimia – napisał szef PO.

Na post polityka zareagowało wielu internautów, w tym także rzecznik prasowy PKN Orlen Joanna Zakrzewska, która zarzuciła Budce, iż ten przedstawił jedynie fragment wyników spółki.

– Kondycji Grupy nie oddaje wynik jednostkowy obarczony odpisami, ale zysk skonsolidowany, który za rok 2020 wyniósł 3,4 mld zł – czytamy we wpisie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. bankier.pl/ Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij