Kraj

Niemcy będą szczepić się rosyjską szczepionką? Dziwna decyzja władz Bawarii

Wszystko wskazuje na to, że rosyjski Sputnik V będzie niedługo oficjalnie dopuszczony do użycia w Niemczech. Zakup szczepionki zapowiedział już premier Bawarii Markus Soeder. Informację potwierdziła związana z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych Lidia Gibadło.

– Jak poinformował premier Bawarii #Söder w środę land ma podpisać przedwstępną umowę na zakup #SputnikV. Bawaria mogłaby otrzymać 2,5 mln dawek, jeśli EMA da zielone światło. #FromRussiaWithLove – napisała na Twitterze dobrze poinformowana w sprawach niemieckich specjalistka PISM.

Pominąwszy “zdrowotny” aspekt całej sytuacji i niemieckie problemy ze szczepionkami, zapowiadany przez Bawarię zakup Sputnika V od Rosji ma ogromny wymiar geopolityczny i symboliczny. Izolowany (oficjalnie) od czasu aneksji Krymu Władimir Putin znowu wraca na europejskie salony, a Niemcy po raz kolejny udowadniają, że wciąż pozostają ważnym orędownikiem Moskwy na forum europejskim. Jak widać nie ma dla nich znaczenia, że rosyjskie wojska coraz śmielej poczynają sobie przy granicy z Ukrainą, rozejm w Donbasie de facto nie funkcjonuje, Aleksiej Nawalny jest systematycznie wykańczany przez swoich “opiekunów” w kolonii karnej, a protesty Rosjan przeciwko reżimowi Putina są systematycznie rozpędzane przez OMON. Niezależnie od tego, jak postąpią inne kraje UE czy niemieckie landy, Putin już osiągnął swój cel – wrócił jako partner, a o efektach tego powrotu będziemy mogli przekonać się w najbliższych miesiącach.

 

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij