Świat

Masowa ucieczka z więzienia. Na wolności ponad 1800 więźniów

Doszło do ataku na więzienie w południowo-zachodniej Nigerii. Na jego skutek ponad 1800 więźniów znalazło się na wolności.

Do ataku na więzienie w mieście Owerri w stanie Imo doszło ok. 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Napastnicy podjechali w pobliże więzienia półciężarówkami i busami. Następnie przebili się przez mury przy pomocy granatników i materiałów wybuchowych i wdali w strzelaninę ze strażnikami. Równocześnie w tym samym mieście zaatakowano również cztery komisariaty policji oraz wojskowe posterunki kontrolne. Zginęło co najmniej 12 funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa.

Celem tego ataku było wydostanie z więzienia osadzonych. Według władz udało się uwolnić ponad 1800 osób. W ręce napastników wpadły też spore ilości broni i amunicji z zaatakowanych komisariatów i posterunków. Władze zapewniają, że sytuacja jest już pod kontrolą i obecnie trwają intensywne poszukiwania zbiegów.

Na razie nie wiadomo kto stoi za tym atakiem. Podejrzenia spadły na separatystów z plemienia Igbo, którzy chcą reaktywacji niepodległej Biafry. To państwo istniało w tym rejonie w latach 1967-1970 i zlikwidowano je po trwającej 30 miesięcy krwawej wojnie. Rzecznik prasowy największej z zrzeszających ich organizacji, IPOB, stwierdził jednak, że to nie oni za nim stali.

Źródło: Stefczyk.info na podst. VOA Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij