Publicystyka

Śmiechu warte! Trzaskowski już wie, kto jest odpowiedzialny za podwyżkę cen za wywóz śmieci

Od czwartku 1 kwietnia Warszawiacy będą musieli zapłacić więcej za wywóz śmieci. Zmiany opłat nie podobają się mieszkańcom stolicy, którzy krytycznie podeszli do decyzji władz miasta. Tymczasem Rafał Trzaskowski zamieścił na Twitterze oświadczenie, w którym uznał, iż odpowiedzialność za podwyżkę opłat ponosi… rząd Zjednoczonej Prawicy.

Władze miasta Warszawy zdecydowały na wprowadzenie nowych zasad naliczania opłat za wywóz śmieci, które od tej pory będą powiązane ze zużyciem wody. Według obliczeń pięcioosobowa rodzina może zapłacić nawet 250 zł miesięcznie, choć wcześniej opłata ta wynosiła średnio 65 zł. Stołeczny ratusz tłumaczy się, że było to “jedyne sprawiedliwe rozwiązanie”, jednak to nie przekonało mieszkańców, którzy nie ukrywają swojej złości pod adresem władz miasta.

Rafał Trzaskowski postanowił wyjść naprzeciw głosom krytyki skierowanych pod jego adresem i zamieścił krótkie oświadczenie w całej sprawie. Prezydent Warszawy wytłumaczył w nim, kto jest odpowiedzialny za obecne podwyżki cen za wywóz śmieci. Według polityka Platformy Obywatelskiej nie jest to ani on, ani jego współpracownicy w warszawskim samorządzie.

Szanowni Panowie Premierzy, nie wiem czy jesteście tego świadomi, ale od dziś w Warszawie ceny za wywóz śmieci bardzo wzrosną. Ponieważ jesteście zamknięci w swoich limuzynach i oderwani od problemów zwykłych Polaków, mogło więc ujść to Waszej uwadze. Właśnie dlatego chciałem Was o tym poinformować osobiście. W końcu jesteście mieszkańcami stolicy – rozpoczął swój wpis Trzaskowski –  Domyślam się, że nie będziecie mieli szansy sami zapłacić tego rachunku, o porównaniu go z dotychczasowym nie wspomnę, więc nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak dotkliwa jest to zmiana. Dziwi Was fakt, że mówię o tym w tak otwarty sposób? O tyle łatwiej mi o tym mówić wprost, że to nie ja jestem za nią odpowiedzialny. Skąd więc podwyżka? Odpowiedź jest bardzo prosta. To efekt Waszych działań. Tak, Waszych. Właśnie dostaliście rachunek, który sami sobie wystawiliście.

W dalszej części wiceszef PO próbował wyjaśnić, iż obowiązujące przepisy zabraniają samorządom pokrywania części kosztów utrzymania systemu wywozu odpadów. Polityk tłumaczy, że wcześniej koszt wywozu śmieci kosztował Warszawę blisko 1,2 miliarda złotych – z czego 742 miliony zł pokrywali mieszkańcy, a resztę (457 milionów zł zdaniem Trzaskowskiego) warszawski ratusz. Wraz ze zmianą prawa koszty te mają w całości pokryć warszawiacy.

-To za waszych rządów wzrósł import śmieci z całego świata do Polski. Podlegające Wam instytucje nie umiały nad tym napływem odpadów zapanować – i dziś mamy taki skutek, że ceny niektórych surowców wtórnych spadły niemal do zera. Nie muszę tłumaczyć, jak dewastujące ma to efekty dla całego systemu recyklingu. To Wasz rząd wreszcie przeforsował zmiany, które spowodowały, że cena odbioru i przetworzenia jednej tony odpadów wzrosła w kilka lat z 300 złotych do ponad 1000 złotych. Ponad trzy razy! – pisze prezydent stolicy.

Były kandydat na prezydenta Polski twierdzi także, iż zarówno on, jak i pozostali samorządowcy, mieli “wielokrotnie apelować do polityków rządzącej partii o przemyślaną reformę przepisów o zagospodarowaniu odpadów i utrzymaniu czystości w gminie”.

-Zawsze przedstawialiśmy konstruktywne propozycje, tłumaczyliśmy, jakie ryzyka niosą za sobą forsowane przez Panów rząd rozwiązania. Wyjaśnialiśmy, tłumaczyliśmy, przestrzegaliśmy. I niestety nie pomyliliśmy się – skutki Waszej polityki to masowe podwyżki cen, chaos i niezadowolenie obywateli – pisze Trzaskowski.

Szanowni Panowie Premierzy,

nie wiem czy jesteście tego świadomi, ale od dziś w Warszawie ceny za wywóz śmieci bardzo…

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Czwartek, 1 kwietnia 2021

Źródło: Facebook Autor: JD
Fot.

Ankieta

Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij