Świat

Szwedzi protestowali przeciwko lockdownowi

Szwedzi szykują się do pierwszego lockdownu. Nie wszystkim się to podoba – w sobotę setki Szwedów protestowały na ulicach Sztokholmu przeciwko nowym obostrzeniom.

Szwecja postanowiła podejść do walki z pandemią inaczej niż większość państw i nie wprowadziła praktycznie żadnych obostrzeń aby ratować gospodarkę. Efektem tego podejścia była znacznie większa liczba zgonów niż w innych państwach regionu. Dotychczas w Szwecji chiński koronawirus spowodował 12977 zgonów, w Danii 2374, w Finlandii 764, w Norwegii 632 a na Islandii 29. Nawet biorąc pod uwagę różnice w populacji różnica jest ogromna. W Szwecji na każdy milion mieszkańców życie straciło ponad 1200 osób, w Danii 407 a w Norwegii – 118.

Rząd Szwecji już jakiś czas temu przyznał, że ich strategia się nie sprawdziła. W styczniu tamtejszy parlament przyjął ustawę, która dała rządowi znaczne uprawnienia we wprowadzaniu restrykcji, i od tego czasu już zdążono wiele wprowadzić. Premier Stefan Lofven powiedział w połowie lutego, że ryzyko trzeciej fali jest znaczne, a obawy wzrosły z powodu coraz większej proliferacji groźniejszych wariantów koronawirusa. Większość komentatorów uważa, że wprowadzenie w Szwecji lockdownu to już kwestia „kiedy” a nie „czy”.

Ta zmiana podejścia nie wszystkim Szwedom się podoba. W sobotę na ulicach Sztokholmu doszło do protestów przeciwników restrykcji. Według lokalnych mediów wzięło w nim udział od 300 do 500 osób, z których większość nie nosiła maseczek i nie zachowywała dystansu.

Władze szybko ogłosiły, że demonstracja jest nielegalna gdyż jej organizatorzy – organizacja Freedom Sweden – nie wystąpili o zgodę. Kiedy uznano, że zgromadziło się zbyt wiele osób, policja dostała polecenie jej rozbicia. Jak donoszą media większość jej uczestników po poleceniach policji nie stawiała oporu i spokojnie wróciła do domów. Gdzieniegdzie doszło jednak do przepychanek, sześciu policjantów odniosło rany.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/HENRIK MONTGOMERY

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij