Kraj

Prezydenta Dudę wiozła kolumna limuzyn? To fake news

Politycy opozycji udostępniali nagranie rzekomo przedstawiające rzekomo przejazd kolumny wiozącej prezydenta Andrzeja Dudę. Okazało się, że to fake news.

Na opublikowanym na chińskim portalu TikTok nagraniu widać przejazd długiej kolumny czarnych limuzyn jadących na sygnale w policyjnej eskorcie. „Andrzej Duda w Krakowie” –głosił podpis.

Nagranie błyskawicznie zaczęło zyskiwać popularność w kręgach opozycji. W końcu zwróciło również uwagę prominentnych polityków PO. „W tej kolumnie jest 5 pancernych limuzyn, 4 merecedesy i 1 audi! Prezydent Andrzej Duda jedzie w 5 autach??? #taniepaństwo” – skomentował poseł PO Paweł Olszewski (pisownia oryginalna). Jego wpis zawierający to nagranie został udostępniony dalej przez Sławomira Nitrasa.

Oczywiście fakt, że VIP jest wożony kilkoma samochodami, to nie jest żaden przykład rozpasania władzy. To jeden z podstawowych elementów jego ochrony. Dzięki temu ewentualny zamachowiec nie jest pewien, w którym pojeździe się znajduje, przez co jego szanse na przeżycie zamachu drastycznie rosną. Taki sposób wożenia VIPów stosują niemal wszystkie zajmujące się tym służby i agencje ochrony na świecie.

W tym wypadku okazało się jednak, że nagranie podane dalej przez polityków PO to fake news. Jak ustalili dziennikarze TVP Info w sfilmowanej kolumnie nie było nawet prezydenta Dudy. Wykonano je 17 lutego, kiedy w Krakowie z okazji 30 rocznicy utworzenia grupy V4 w Krakowie spotkali się premierzy wchodzących w jej skład państw – i to właśnie oni byli wiezieni tymi limuzynami. Prezydenta Dudy nie było tego dnia nawet w Krakowie.v

Źródło: Stefczyk.info na podstawie TVP Info Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij