Świat

Czechy wytaczają pozew przeciwko Polsce do TSUE

Republika Czeska zamierza złożyć na przełomie lutego i marca pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o sprawę rozbudowy kopalni Turów.

O pozwie poinformowało czeski resort spraw zagranicznych. Według Republiki Czeskiej inwestycja w kopalni węgla brunatnego w Turowie ma negatywnie wpływać  na przygraniczne regiony Hradek i Frydland. Według ministra Tomasa Petricka rozbudowa polskiej kopalni doprowadza do obniżenia poziomu wody w tych regionach, a wydobywające się z niej pyły zanieczyszczają powietrze. Ma się to przekładać na codzienne życie okolicznych mieszkańców.

Według szefa czeskiej dyplomacji początkowo próbowano rozwiązać cały spór bez wchodzenia na drogę sądową. Jednak w jego ocenie negocjacje w Warszawie nie potoczyły się myśli rządu w Pradze. Stąd też południowy sąsiad zdecydował się na złożenie pozwu do TSUE, w którym domaga się wprowadzenia środka tymczasowego w postaci wstrzymania wydobycia do czasu wydania ostatecznego wyroku.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij