Najnowsze wiadomości ze świata

Lewica uznała bohatera walki z niewolnictwem za rasistę bo…pomylili go z kimś innym

Ulica nazwana na cześć jednego z największych brytyjskich bohaterów walki z niewolnictwem znalazła się na liście nazw geograficznych, które powinny być zmienione. Lokalny dziennikarz uważa, że tworzący ją “historycy” pomylili go z jego ojcem.

Na fali rozliczeń z własną przeszłością, jakie zaczęły się w UK w czasie fali zamieszek rasistowskiego ruchu Black Lives Matter, rząd Walii postanowił się przyjrzeć patronom ulic, budynków etc. w swoim państwie, szukając ich związków z niewolnictwem. W tym celu zlecił w połowie zeszłego roku specjalnie utworzonej grupie urzędników dokonanie audytu. Urzędnicy przyjrzeli się patronom ulic, budynków rządowych i nawet pubów, i posegregowali ich na poszczególne kategorie.

Jedna z ulic, która im się nie spodobała, to Peel Street w mieście Wrexham. Ich zdaniem została nazwana tak na cześć żyjącego w latach 1750-1830  posła i przemysłowca Sir Roberta Peela. Peel faktycznie sprzeciwiał się delegalizacji niewolnictwa. Równocześnie jednak odegrał istotną rolę w skończeniu z pracą dzieci w przemyśle. Autorzy  tego audytu – za który rząd Walii zapłacił 170 tysięcy funtów – zauważyli, że aktywiści czepiali się patrona tej ulicy i lewicowy rząd Walii powinien bliżej mu się przyjrzeć aby dokładnie zbadać jego związki z niewolnictwem.

Problem w tym, że jak zauważył lokalny dziennikarz Tom Winnifrith, ta ulica została nazwana nie na cześć posła Roberta Peela, a na cześć jego syna, który był premierem UK i który również miał na imię Robert. A Robert junior nie tylko całe życie kłócił się z ojcem o jego poparcie dla niewolnictwa, ale także zrobił bardzo wiele dla zakończenia tego procederu. W ciągu swojej długiej kariery podpisał wiele traktatów z takimi państwami jak Hiszpania, Meksyk, Boliwia czy Chile, które miały na celu zakończenie handlu niewolnikami. Był gorącym zwolennikiem delegalizacji niewolnictwa na terytorium całego Imperium Brytyjskiego, do czego doszło – także dzięki jego poparciu – w 1834 roku. W 1845 roku autoryzował powstanie Eskadry Antyniewolniczej, której 36 okrętów polowało na statki transportujące niewolników.

Winnifrith zauważa, że pomimo identycznych imion autorzy audytu mogli się domyśleć, że patronem tej ulicy jest Robert Junior – i to nie tylko dlatego, że jest nieporównywalnie bardziej słynny od swojego ojca. Sąsiednie ulice to bowiem Bright, Cobden i Villiers. Są to nazwiska polityków, którzy walczyli z tzw. Prawami Kukurydzianymi, które znacznie ograniczały import produktów rolnych do Wielkiej Brytanii. Chroniło to interesy wielkich posiadaczy ziemskich, ale doprowadziło do klęski głodu w Irlandii w latach 1845-49 i ogromnych cen żywności w Wielkiej Brytanii, co najmocniej dotykało najbiedniejszych. Peel przedstawił projekt ustawy, która by je znosiła, ale nie został on poparty przez innych Torysów. Mimo tego dogadał się z przedstawicielami partii Whigów i Radykałów i ustawa przeszła. Zrobił to, chociaż wiedział, że będzie go to kosztować polityczną karierę. Dziennikarz zauważa, że sąsiedztwo tych ulic powinno wystarczyć, aby średnio inteligentny człowiek domyślił się o którego Peela chodzi.

„Gaynor <Legall, szefowa grupy dokonującej audytu – dop. red.> i jej mistrz Mark Drakeford <lewicowy premier Walii> zaliczyli kompromitującą porażkę jeśli chodzi o ulicę Peela w Wrexham i w rezultacie będą uczyć okoliczne dzieci fałszywej historii. A dzięki takim ludziom jak Nelson i Wellington <też byli na tej liście – dop. red.> te lekcje nie będą po francusku” – skomentował dziennikarz – „A że cała walijska kadra dziennikarska i polityczna jest albo zbyt głupia albo zbyt przestraszona bycia uznanym za obrońców rasizmu, to nikt nie rzuci wyzwania temu atakowi na jednego z największych premierów Wielkiej Brytanii i ogólnie dobrego człowieka”.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie TomWinnifrith.com, Breitbart Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij