Świat

Antifa wdarła się do Ministerstwa Zdrowia

Co najmniej 60 członków Antify wdarło się do budynku greckiego Ministerstwa Zdrowia. Żądają uwolnienia lewackiego terrorysty.

Zdarzenie miało miejsce we wtorek w Atenach. Jak donosi grecka prasa dziesiątki zamaskowanych członków Antify sforsowało drzwi wejściowe do budynku Ministerstwa i wdarło się do środka. Na miejscu rozwinęli banery i rozsypali ulotki żądające uwolnienia Dimitrisa Koufodinasa. Wezwani na miejsce policjanci aresztowali 60 osób.

Koufdinas był ostatnim szefem operacji Organizacji Rewolucyjnej 17 Listopada, znanej też jako 17N. Był również podejrzewany o to, że w jej imieniu dokonywał zabójstw. Powstała w 1975 roku 17N chciała obalić grecki rząd i wprowadzić w tym kraju komunizm. Domagali się także usunięcia z Grecji amerykańskich baz wojskowych, tureckiego wojska z Cypru oraz zerwania stosunków z NATO i UE. Grupa zasłynęła wyjątkową brutalnością – przypisuje się jej setki zamachów, napadów na banki i ataków bombowych. Wiadomo o co najmniej 23 ofiarach śmiertelnych ich działalności. Ostatnią był Stephen Saunders, attaché wojskowy w brytyjskiej ambasadzie, którego zamordowali w 2000 roku.

W połowie 2002 roku w ręce władz wpadł Savvas Xiros, który został ranny w nieudanym zamachu. Przesłuchania i przeszukania doprowadziły do aresztowania wielu członków tej grupy, w tym jej lidera Alexandrosa Giotopoulosa i Koufodinasa. Terrorysta przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2018, za rządów skrajnie lewicowej Syrizy, przeniesiono go za dobre zachowanie z więzienia Korydallos do półotwartej placówki na wsi. Na początku tego roku przeniesiono go jednak znowu do nowego więzienia, przez co zaczął protest głodowy.

To nie jest pierwszy „protest” Antify w jego obronie. Na początku lutego obrzucili siedzibę partii rządzącej ładunkami zapalającymi, powodując znaczne zniszczenia budynku. Kilka dni później wdarli się do siedziby państwowej Ateńsko-Macedońskiej Agencji Prasowej. Także w lutym podłożyli bombę w budynku mieszczącym kilka greckich redakcji, na szczęście w tym zamachu nikt nie ucierpiał i ładunek zniszczył jedynie klatkę schodową.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie Breitbart Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij