Świat

Kardynał Sarah złożył rezygnację

Kardynał Robert Sarah złożył rezygnację ze stanowiska prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Została przyjęta przez Franciszka.

Kardynał Sarah pochodzi z Gwinei. Na biskupa został mianowany w 1979 roku przez św. Jana Pawła II, zaledwie 10 lat po przyjęciu święceń. Miał wtedy 34 lata i był najmłodszym biskupem na świecie. W 2001 roku wezwano go do Watykanu, gdzie objął urząd sekretarza w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W 2010 papież Benedykt XVI mianował go przewodniczącym w Papieskiej Radzie Cor Unum. Dwa tygodnie później ogłoszono decyzję o kreacji kardynalskiej. W listopadzie 2014 Franciszek nominował go na stanowisk prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kardynał Sarah jest uznawany za jeden z najważniejszych głosów katolickiego konserwatyzmu. Bronił katolickiej nauki w temacie prawa do życia, rodziny, czy moralności. Ostro krytykował również LGBT, gender, aborcję i islamski radykalizm. Krytykował także zmiany w kościele wprowadzone przez Sobór Watykański II.

O tym, że jego rezygnacja została przyjęta przez Franciszka, kardynał Sarah poinformował na swoim Twitterze. „Jestem w rękach Boga. Jedyną skałą jest Chrystus” – napisał – „Już wkrótce spotkamy się w Rzymie i gdzie indziej”.

 

Źródło: Stefczyk.info na podstawie Vatican News, Twitter Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij