Świat

Demokraci nie odpuszczą Trumpowi nawet po śmierci

Wielu komentatorów zwraca uwagę, że nienawiść Demokratów do Donalda Trumpa przybiera patologiczne rozmiary. Właśnie po raz kolejny postanowili udowodnić, że to prawda.

Jak donosi portal National Pulse Demokraci z Izby Reprezentantów stworzyli ustawę, która ma odebrać Trumpowi prawo do ewentualnego pochówku na Cmentarzu Narodowym Arlington. Ustawa ta, H.R. 484, została zatytułowana „Żadnej Chwały za Nienawiść”. Nie pada w niej nazwisko Trumpa, ale w jej tekście znalazło się sformułowanie, że dotyczy prezydentów, którzy w dniu jej przyjęcia lub wcześniej zostali poddani procedurze impeachmentu przez Izbę Reprezentantów dwukrotnie – a tylko Trump spełnia ten warunek. Jeśli wejdzie w życie, to Sekretarz Obrony będzie musiał stwierdzić, że Trump nie spełnia warunków koniecznych do pochówku na tym cmentarzu.

Cmentarz Narodowy Arlington to jedna z największych i najsłynniejszych nekropolii w USA. Powstał w czasie Wojny Secesyjnej – Unia założyła go na trawniku przed posiadłością Arlington House aby „dopiec” jej właścicielowi, generałowi Robertowi E. Lee. To cmentarz wojskowy i znakomita większość z ok. 400 tysięcy pochowanych na nim osób to żołnierze i członkowie ich rodzin. Każdemu prezydentowi z automatu przysługuje prawo do pochówku na nim gdyż w momencie objęcia stanowiska zostają też zwierzchnikami sił zbrojnych. Większość prezydentów jest jednak chowana przez rodziny w ich stanach, w Arlington spoczywają jedynie William Taft i John F. Kennedy.

Ustawa zabroniłaby również uhonorowania pamięci Trumpa w inny sposób. Po jej wejściu w życie zabronione byłoby przekazanie jakichkolwiek federalnych funduszy na jego pomnik czy nazwanie jego imieniem ulicy czy parku. Ustawa dotknęłaby również Trumpa dopóki jeszcze żyje. Pozbawiłaby go większości przywilejów które przysługują mu jako byłemu prezydentowi, łącznie z przywilejem wysyłania za darmo listów amerykańską pocztą. Jedynym wyjątkiem byłaby dożywotnia ochrona Secret Service, którą wspaniałomyślnie pozwolono mu zatrzymać.

Szanse na wejście tej ustawy, która obecnie znajduje się w odpowiednich komisjach, są jednak skrajnie małe. W Izbie Reprezentantów ma minimalne szanse na przejście jeśli trafi pod głosowanie. W Senacie musiałaby jednak być poparta przez wszystkich demokratycznych senatorów – a dla wielu z nich wykazanie się taką małostkowością mogłoby być dużym problemem politycznym. Większość komentatorów uważa więc, że pozostanie jedynie symbolem tego, jak bardzo niektórzy przedstawiciele lewicy nienawidzą Trumpa.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie National Pulse Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij