Tadeusz Rydzyk Kraj

Ojciec Rydzyk w tarapatach? Duchowny stanie przed sądem

Zgodnie z doniesieniami portalu “Onet” o. Tadeusz Rydzyk, wspólnie z innymi szefami Fundacji Lux Veritatis, stanie wkrótce przed sądem w procesie karnym. Subsydiarny akt oskarżenia przeciwko organizacji wniosła Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Według Watchdog Polska organizacja zarządzana przez o. Rydzyka miała dopuścić się uchybienia obowiązkowi udostępniania informacji publicznej, a także dopuścić się przestępstwa z art. 231 par. 1 oraz 2 Kodeksu karnego. Pierwszy ze wspomnianych przepisów mówi o odpowiedzialności karnej za przekroczenie lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, które działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, za które grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Z kolei zgodnie z paragrafem 2, jeżeli sprawca dopuścić się wspomnianego wyżej przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, wówczas może zostać skazany nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa dotyczy wniosku Sieci Obywatelskiej z 3 listopada 2016 roku o udostępnienie informacji o przedsięwzięciach finansowych ze środków publicznych, który miał się spotkać bez odzewu Lux Veritatis. W związku z tym na początku 2017 roku Watchdog Polska wniósł sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wymierzył organizacji o. Rydzyka grzywnę w wysokości tysiąca złotych.

Po uprawomocnieniu się wyroku Watchdog Polska skierowało sprawę do prokuratury o popełnienie przestępstwa z art. 231 par. 1 i 2 Kodeksu karnego. Śledczy wydali postanowienie o umorzenie dochodzenia, które zostało jednak uchylone przez sąd. Prokuratura nie znalazła jednak podstaw, aby postawić zarządowi Lux Veritatis zarzuty karne, dlatego też Sieć Obywatelska zdecydowała się ostatecznie na wniesienie subsydiarnego aktu oskarżenia w czerwcu 2020 roku.

Zgodnie z ustaleniami “Onetu” postępowanie karne zostało zarejestrowane pod sygn. akt III K 555/20 i obecnie czeka na wyznaczenie terminu rozprawy. Jako sprawcy przestępstwa zostali wskazani wszyscy członkowie zarządu Lux Veritatis czyli: o. Tadeusz Rydzyk, o. Jan Król oraz Lidia Kochanowicz-Mańk.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Onet Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij