Kraj

Sąd zgodził się na transport Polaka w śpiączce do kraju!

Sprawa Polaka, którego chcą zagłodzić brytyjscy lekarze, jest coraz bliższa rozwiązania. Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się na jego transport do Polski.

RS – personalia mężczyzny nie zostały ujawnione – od kilkunastu lat mieszkał w Anglii. 6 listopada zeszłego roku doznał zatrzymania pracy serca, w wyniku czego doszło do trwałego, poważnego uszkodzenia mózgu. Szpital w Plymouth do którego trafił postanowił więc, że przestanie go karmić i podawać mu wodę – lekarze argumentowali, że to bardziej humanitarne rozwiązanie gdyż ich zdaniem nawet, jeśli wybudzi się ze śpiączki, to jakość jego życia będzie niska.

Żona i dzieci mężczyzny zgodziły się na takie rozwiązanie. Jego mieszkająca w Polsce matka i siostra twierdziły jednak, że jako głęboko wierzący katolik nigdy nie zgodziłby się na eutanazję. Rozpoczęła się więc walka o to, by sprowadzić go do Polski, w którą szybko włączyło się państwo polskie. Brytyjczycy nie byli skłonni do współpracy, więc strona polska uznała RS za dyplomatę i wystawiła mu dający immunitet paszport dyplomatyczny. Dzięki temu chory został wyłączony spod jurysdykcji brytyjskich sądów.

Następnym krokiem było wystąpienie przez prokuraturę z wnioskiem o całkowite ubezwłasnowolnienie. “Ubezwłasnowolnienie jest instytucją przewidzianą dla ochrony interesów oraz praw osoby, która nie może samodzielnie pokierować sprawami życia codziennego, także dotyczącymi podjęcia terapii, czy też kontynuowania leczenia” – wyjaśniono dodając, że “mężczyzna pozostaje w stanie śpiączki farmakologicznej. Celem działań prokuratury jest zapewnienie mężczyźnie realnej możliwości ochrony należnych mu praw człowieka i obywatela, w szczególności prawa do ochrony życia i zdrowia”.

Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku prokuratury. Wyraził również zgodę na to, że w ramach zabezpieczenia postępowania mężczyzna powinien być przetransportowany do Polski.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij