Świat

Rosjanom spodobała się propozycja Bidena

Administracja Bidena zaproponowała Rosjanom przedłużenie o pięć lat podpisanego przez Obamę traktatu rozbrojeniowego. Kreml stwierdził, że podoba im się ta propozycja.

W 2010 roku prezydent Barak Obama i ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Medwiediew podpisali traktat rozbrojeniowy New START. Zakładał on, że oba państwa ograniczą swoje arsenały atomowe do 1550 głowic atomowych i 700 rakiet i bombowców. Wprowadzał też możliwości kontroli jego przestrzegania.

Traktat zakończy się 5 lutego. Donald Trump wcześniej sugerował, że nie zostanie on przedłużony jeśli Rosjanie nie zgodzą się na pewne zmiany. Podejrzewał bowiem, że łamią jego zapisy i zwracał uwagę na to, że obecne zapisy utrudniają kontrolowanie tego, czy jest przestrzegany. Trump zwracał również uwagę, że ten i podobne traktaty z Rosją utrudnią USA przeciwdziałanie rosnącemu zagrożeniu ze strony Chin. Po wycofaniu się przez niego z podpisanego w 1987 roku traktatu INF był to ostatni traktat dotyczący broni atomowej pomiędzy oboma państwami.

Administracja Bidena postanowiła jednak, że traktat ten się sprawdza i chce go przedłużyć. W czwartek Biden zaproponował Rosji przedłużenie go na pięć kolejnych lat. Rzecznik prasowy Putina Dmitrij Peskow zadeklarował wczoraj, że Rosjanie są pozytywnie nastawieni do tej propozycji.

Rosjanie już wcześniej sugerowali, że chcieliby przedłużyć go bez zmiany zapisów. Teraz Peskow powiedział, że czekają na oficjalną propozycję ze strony USA. Podkreślił, że pewne warunki przedstawione wcześniej przez administrację Trumpa były dla nich nie do przyjęcia.

Niedawno rzecznik prasowa Bidena Jen Psaki stwierdziła, że podpisanie przedłużenia tego traktatu nie oznacza, że Biden nie będzie chciał rozliczenia z Moskwy za takie działania jak jej udział w ataku hakerskim na amerykańskie instytucje, otruciu Nawalnego czy też rzekomego oferowania Talibom nagród za głowy amerykańskich żołnierzy. Zapytany o to Peskow po raz kolejny zaprzeczył jakoby Kreml miał z tym cokolwiek wspólnego.

Źródło: Stefczyk.info na podstawie CNN Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij