Rozrywka

Youtube zablokował film o Polakach ratujących Żydów

Dzisiaj swoją premierę na portalu streamingowym Youtube miał mieć spektakl poświęcony ratującej Żydów Grupie Berneńskiej. Portal jednak go ocenzurował.

Grupa Berneńska, zwana także Grupą Ładosia, to było nieformalne stowarzyszenie działających w Szwajcarii polskich dyplomatów i działaczy żydowskich skupionych wokół polskiego posła w Bernie Aleksandra Ładosia. Zajmowali się produkcją sfałszowanych paszportów państw Ameryki Łacińskiej. Te następnie rozdawano europejskim Żydom. Paszporty te chroniły przed wywózką do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Nie do końca wiadomo ile osób uniknęło dzięki nim śmierci z rąk niemieckich narodowych socjalistów ale współpracujący z grupą przedstawiciel Światowego Kongresu Żydów Abraham Silberschein szacował, że co najmniej 10 tysięcy.

Zmarły niedawno reżyser Andrzej Maria Marczewski przy pomocy uczniów i nauczycielek z jednego z łódzkich liceów i przy współpracy Fundacji Hatikva stworzył poświęcony im spektakl nazwany Paszporty Życia. Miał on mieć premierę dzisiaj na portalu streamingowym Youtube. Prezes fundacji Jarosław Papis poinformował jednak w mediach społecznościowych, że premiera została zdjęta przez Youtube.

Papis wyjaśnił, że zdaniem Youtube ich spektakl „naruszał zasady dotyczące treści drastycznych i zawierających przemoc”. W rozmowie z Tygodnikiem Solidarność przyznał, że nie ma pojęcia o jakie treści chodzi. Jego zdaniem mogło chodzić jedynie o archiwalne nagrania z warszawskiego getta. „Może dla kogoś, co siedzi za biurkiem i popija latte są to treści drastyczne, które nie powinny ujrzeć światła dziennego, ale ja ich tam nie widzę” – powiedział – „Zwróćmy uwagę, że dzisiaj na YouTube możemy znaleźć szereg drastycznych filmów naziolsko-hitlerowskich, lewackich, z których przemoc się wręcz wylewa”.

Papis powiedział, że nie rozumie tej decyzji ale chciałby wierzyć, że był to błąd algorytmów. Powiedział, że nie zrezygnowali z premiery. Złożyli już odwołanie, w sprawę włączyło się też wiele osób, w tym ocalonych z Zagłady.

Wyznał też, że to nie była pierwsza taka sytuacja. W zeszłym roku zorganizowali przedpremierowy pokaz w internecie oraz promocję spektaklu poświęconego Irenie Sendler. Ten został z powodu „fdrastycznych treści” zablokowany na dziesięć dni przez izraelskiego Facebooka.

Z OSTATNIEJ CHWILI
Podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński poinformował, że po jego interwencji spektakl można już obejrzeć na Youtube.

Źródło: Stefcyk.info na podst. TySol Autor: WM
Fot.

Ankieta

Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij