Kraj

Kwarantanna narodowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Rząd przygotował plany kolejnych restrykcji koronawirusowych. Największe zainteresowanie z oczywistych względów budzi tzw. kwarantanna narodowa.

Premier Morawiecki poinformował w sobotę, że rząd przygotował trzy różne plany rozporządzeń w sprawie ograniczeń koronawirusowych. Ich treść została udostępniona do konsultacji społecznych.

Ostatni projekt dotyczy tzw. kwarantanny narodowej. To najbardziej dotkliwy z wariantów. Głównym jego zapisem jest zakaz wychodzenia z domów. Byłoby to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy ktoś musi udać się do pracy, lekarza, po zakupy lub w celach religijnych. Dodatkowo osoby niepełnoletnie mogłyby wychodzić w godzinach 8-16 jedynie pod opieką rodzica lub innej osoby dorosłej.

W tym wariancie nadal obowiązywałyby limity w sklepach i kościołach – jedna osoba na 20 m. kw. W galeriach handlowych nadal czynne byłyby tylko niektóre sklepy. Nadal obowiązywałyby również godziny dla seniorów, między 10 i 12. W komunikacji publicznej w jednym pojeździe limit osób wynosiłby połowę miejsc siedzących lub 30% miejsc ogółem.

Zgromadzenia i imprezy, takie jak komunie, wesela czy konsolacje byłyby dla zasady zabronione. Wyjątkiem byłyby spotkania do 5 osób odbywające się w domu osoby, która je organizuje. Limit ten nie dotyczy oczywiście osób, które mieszkają razem.

Wydarzenia sportowe nadal mogłyby się odbywać, ale bez udziału publiczności. Targi, konferencje i inne tego typu imprezy mogłyby odbywać się wyłącznie w formie online. Także urzędy pracowałyby zdalnie, z wyjątkiem sądów i prokuratury.

Osoby przekraczające granicę Polski aby udać się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu byłyby zobowiązane do odbycia 10-dniowej kwarantanny, licząc od dnia po przekroczeniu granicy. Wyjątkiem byliby rolnicy mający gospodarstwa po obu stronach granicy, załogi samolotów i uczący się w Polsce uczniowie. Edukacja w szkołach nadal odbywałaby się zdalnie.

Oczywiście na razie nie wiadomo, czy kwarantanna narodowa faktycznie wejdzie w życie. Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej. Rząd podkreślił, że te restrykcje zostaną wprowadzone jedynie w ostateczności, kiedy będzie konieczne radykalne ograniczenie transmisji chińskiego koronawirusa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij