Kraj

Kiedy będzie szczepionka na COVID-19? Wiceminister zdrowia zdradził szczegóły

Cały świat czeka na pojawienie się szczepionki na COVID-19. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdradził kiedy możemy się jej spodziewać.

Koronawirus zaraził już ponad 55 milionów osób na świecie. Niemal 20 milionów osób nadal jest chore. Przy tak dużej liczbie infekcji nikt już nie liczy na to, że pandemia zniknie sama z siebie. Najlepszą, o ile nie jedyną szansą na jej powstrzymanie jest opracowanie skutecznej szczepionki i program masowych szczepień. Koncerny farmaceutyczne przeznaczyły ogromne środki na jej opracowanie a rządy maksymalnie ograniczyły związaną z tym biurokrację, ale opracowanie skutecznej i przede wszystkim bezpiecznej szczepionki siłą rzeczy musi potrwać.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdradził na antenie TVP Info, że ministerstwo ma sygnały od firm farmaceutycznych, że szczepionka będzie dostępna już w styczniu. Wyjaśnił, że szczepionka Pfizera – według dostępnych danych najskuteczniejsza – daje odporność po 28 dniach od zaszczepienia i wymaga szczepienia przypominającego.

Kraska ujawnił, że początkowo do Polski trafi 18 milionów dawek szczepionki. Będzie więc konieczne stworzenie systemu priorytetów. Zdaniem Kraski w pierwszym rzucie powinni być zaszczepieni seniorzy, którzy są najbardziej narażeni na śmierć z powodu COVID-19, a także pracownicy służby zdrowia i służby mundurowe, gdyż są oni najbardziej narażeni na infekcję i niezbędni do funkcjonowania państwa w czasie pandemii.

Kraska stwierdził, że obecnie są już tworzone plany dystrybucji szczepionki i że szczepienia to jedyny sposób na pokonanie chińskiego koronawirusa. Do tego czasu poprosił o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. “Przed nami jeszcze kilkanaście ciężkich tygodni, ale jak powiedział dzisiaj pan premier Morawiecki – jest to wojna. Wszyscy z nas posiadamy broń. Bardzo prostą, ale bardzo skuteczną. Mniej kontaktów, mniej spotkań, mniej naszej aktywności publicznej, maseczka, dystans i dezynfekcja” – stwierdził. Dodał, że liczba dziennych infekcji wkrótce zapewne spadnie gdyż zaczną przynosić efekt nowe restrykcje.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij