Publicystyka

Skandaliczny wpis ambasadora Niemiec. Internauci zareagowali

Ambasador Niemiec w Warszawie przetłumaczył wpis szefa niemieckiego MSZ Heiko Maasa z okazji rocznicy procesów norymberskich. Internauci zauważyli, że w tym wpisie zabrakło jednej kluczowej informacji.

Po tym, gdy alianci i ZSRR pokonali Niemcy w 1945 coś trzeba było zrobić aby ukarać sprawców niemieckich zbrodni. Zwycięskie państwa powołały więc Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. Procedował od 20 listopada 1945 do 1 października 1946. Wyroki śmierci usłyszało 12 wysoko postawionych członków Niemieckiej Partii Narodowo-Socjalistycznej, trzech – dożywotniego więzienia, czterech kolejnych krótsze wyroki więzienia a trzech zostało uniewinnionych. Wkrótce po nim nastąpiło 12 innych procesów prowadzonych przez Amerykanów,

Z okazji rocznicy minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass zamieścił okolicznościowy tweet, który sprawiał wrażenie zakamuflowanego ataku na Polskę i Węgry z powodu naszego sprzeciwu o połączenie tzw. „praworządności” z unijnym budżetem. Identyczny tweet, tylko w języku polskim, zamieścił ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven, którego ojciec po wojnie spędził 2,5 roku w brytyjskim więzieniu chociaż ostatecznie nie usłyszał zarzutów. „Dokładnie 75 lat temu rozpoczął się proces norymberski. Przed sądem stanęli mężczyźni odpowiedzialni za najohydniejsze zbrodnie w historii.” – napisał – „A mimo to sędziowie umożliwili im sprawiedliwy proces. Był to triumf cywilizacji nad barbarzyństwem. #nigdywięcej”.

Internauci szybko zauważyli, że w tym wpisie brakuje jednej kluczowej informacji – jakiej narodowości byli ci mężczyźni których sądzono w Norymberdze.

 

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij