Świat

Węgry zawetowały unijny budżet!

Viktor Orban poinformował oficjalnie o zawetowaniu unijnego pakietu budżetowego. Uznał, że budżet w takiej formie pozwoliłby na szantażowanie państw niechętnych przyjmowaniu imigrantów.

Orban w swoim oświadczeniu przypomniał, że jego rząd sygnalizował swoje stanowisko już na unijnym szczycie w lipcu tego roku. Ujawnił, że „korzystając z prawa zagwarantowanego w unijnych traktatach”, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zawetował budżet.

Powodem węgierskiego veto jest naruszające unijne traktaty połączenie budżetu z przestrzeganiem tzw. „praworządności”. Węgry, podobnie jak Polska, obawiają się, że przy braku definicji tego czym jest praworządność, mechanizm ten posłużyłby dużym państwom Unii jak np. Niemcy do szantażowania tych mniej znaczących. Orban zwrócił też uwagę, że wprowadzenie nowego mechanizmu karania państw członkowskich wymagałoby jednogłośnej zmiany obecnych porozumień.

„Dziś w Brukseli za państwo prawa jest uważany tylko taki kraj, który wpuszcza do siebie migrantów. Ten, kto chroni swoje granice i broni kraju przed migracją, nie jest uznawany za państwo prawa.” – podkreślił Orban – „Po przyjęciu obecnej propozycji nie byłoby już przeszkód, by pieniądze należące się państwom członkowskim powiązać z popieraniem imigracji i szantażować kraje przeciwne migracji narzędziami budżetowymi”.

Premier Orban zapewnił, że Węgry są gorącym zwolennikiem praworządności. Jego zdaniem powoływanie się przez UE na tzw. praworządność przez przedstawicieli Unii w sporach o imigrację sprawiło, że stała się ona narzędziem politycznym i ideologicznym a nie prawnym. “Wobec braku obiektywnych kryteriów i możliwości odwołania się nie można na tym opierać procedury karzącej państwo członkowskie” – zaznaczył.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij