Świat

Polska policja zatrzymała podejrzanego o zbrodnie wojenne polityka

Polscy policjanci z FPU SWAT EULEX w Kosowie zatrzymali byłego przewodniczącego kosowskiego parlamentu Jakupa Krasniqi. Wkrótce odpowie za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Krasniqi był m.in. członkiem prezydium partii Demokratyczna Liga Kosowa i sekretarzem generalnym Demokratycznej Partii Kosowa, a także ministrem ds. odbudowy i rozwoju. W 2001 został deputowanym do Zgromadzenia Kosowa. W styczniu 2008 został wybrany na urząd przewodniczącego Zgromadzenia Kosowa, który zajmował do 8 grudnia 2014. W trakcie jego sprawowania dwukrotnie był p.o. prezydenta, po rezygnacji Fatmira Sejdiu i po rezygnacji Behgeta Pacollego.

Polityk był również rzecznikiem prasowym Komendy Głównej Armii Wyzwolenia Kosowa – albańskiej organizacji zbrojnej działającej w tym kraju. Organizacja ta walczyła zbrojnie z siłami rządowymi i prześladowała cywili – nie tylko Serbów ale także Albańczyków którzy jej nie popierali. Przyznała się m.in. do serii zamachów bombowych na obozy dla uchodźców.

To właśnie z tego powodu polityk został aresztowany przez polskich policjantów. Polscy policjanci służą w Kosowie w ramach unijnej misji EULEX. Polski kontyngent jest największą częścią tej misji a jego członkowie są często chwaleni za zaangażowanie i profesjonalizm.

Krasniqi został już przewieziony do Hagi. Tam stanie przed Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w Kosowie, przez który zostanie oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Trybunał ten sądzi zbrodnie popełnione przez członków Armii Wyzwolenia Kosowa na mniejszościach etnicznych w latach 1999-2000.

Źródło: Stefczyk.info na podst. KGP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij