Publicystyka

Patryk Jaki pokazał głupotę dziennikarzy

Robert Mazurek powiedział kiedyś, że od dziennikarzy głupsi są tylko aktorzy. Żart europosła Patryka Jakiego każe podejrzewać, że może być odwrotnie.

Przy okazji wyborów prezydenckich w USA portal społecznościowy Twitter zaczął oznaczać wpisy dotyczące licznych wątpliwości i przekrętów frazą „Oficjalne źródła uważają, że ta opinia jest fałszywa lub dyskusyjna” albo stwierdzeniem, że to Biden jest ich prawdopodobnym zwycięzcą. Robił to nawet na oficjalnym koncie prezydenta Trumpa. Wywołało to wiele kontrowersji i zarzutów o lewicowy aktywizm polityczny. Wielu internautów postanowiło sobie z tego zażartować tworząc okolicznościowe memy.

 

Ostatnio natomiast użytkownicy Twittera znaleźli sobie nową zabawę. Ktoś stworzył dopisek imitujący ten, który stosuje Twitter. Następnie piszą tweet z ewidentnie fałszywą treścią i doklejają go pod spodem. Jaki postanowił też sobie w ten sposób zażartować. Napisał, że „Polska ma bardziej upolityczniony system wyboru sędziów niż Niemcy”, okraszając ten wpis wspomnianym dopiskiem.

Jego żart przybrał zupełnie niespodziewany kierunek kiedy wielu znanych dziennikarzy uwierzyło, że Twitter naprawdę ocenzurował Jakiego – pomimo jego ewidentnie ironicznej treści i tego, że prawdziwy podpis Twittera jest niebieski a nie czarny. „Cieszy, że platformy społeczne wreszcie zaczęły poważnie traktować obowiązek powstrzymywania fake news” – skomentował Konrad Niklewicz, który przed przejściem do administracji państwowej w czasach PO był dziennikarzem m.in. Warsaw Voice i Gazety Wyborczej i nawet dostał branżowe nagrody Władysława Grabskiego i Europejskiego Pióra roku 2004 – „Pisałem o takiej potrzebie już trzy lata temu, w publikacji dla Martens Center”.

Na żart Jakiego dał się także nabrać dziennikarz Radia Zet Jacek Czarnecki. „Proszę: Patryk Jaki oznaczony jako kłamczuch? Jak Trump?” – skomentował. „Ten wpis polskiego europosła Twitter oznaczył jako fałszywy i wprowadzający w błąd” – dodał Michał Tracz z TVN 24.

Nie popisał się również związany z TVNem dziennikarz śledczy Szymon Jadczak, laureat branżowej nagrody Grand Press. „Patryk Jaki został Donaldem Trumpem” – próbował ironizować.

Wpadki nie uniknął również szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, który napisał, że „walka z fake newsami ma sens”. „Cieszy się, że „Twitter” oznaczył, że Niemcy mają bardziej upolityczniony system wyboru sędziów niż Polska” – kpił polityk PiSu.

 

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij