Publicystyka

Aktywista LGBT chciał zaatakować Marsz Niepodległości. Okazało się, że nie zna historii Polski

Aktywista LGBT Bart Staszewski skrytykował plakat tegorocznego Marszu Niepodległości. Internauci szybko wytknęli mu, że najwyraźniej nie zna historii Polski na poziomie szkoły podstawowej.

Tegoroczny plakat promujący Marsz Niepodległości przedstawia włócznię rozbijającą na kawałki gwiazdę, której połowa jest czerwona a druga – w barwach LGBT. Nie spodobało się to wsławionemu fake newsem o „strefach wolnych od LGBT” Staszewskiemu. „Narodowcy są genialni. Nie ma to jak zrobić plakat na Marsz Niepodegłości bez ani jednej biało-czerwonej flagi i dać włócznie przeznaczenia, którą wg katolickiej tradycji rzymski legionista przebił ciało Chrystusa. I rzeczywiście, coś w tym jest” – napisał kończąc swój wpis hasztagiem #narodowidebile.

Zbytnio pospieszył się jednak z wyzywaniem innych od debili. Włócznia Przeznaczenia, zwana także Włócznią Lucjana, faktycznie w chrześcijańskiej tradycji była włócznią, którą rzymski legionista Kasjusz przebił ciało Jezusa. Jej użycie w tym kontekście nie byłoby jednak niczym zdrożnym. Kasjusz bowiem miał się nawrócić, ochrzcić i przybrać imię Lucjan lub Longin. Sama włócznia jest uznawana przez kościół za relikwię Męki Pańskiej.

Żeby było jeszcze śmieszniej włócznia na plakacie narodowców nie jest jednak Włócznią Przeznaczenia. To włócznia św. Maurycego, centuriona w rzymskiej Legii Tebańskiej i chrześcijańskiego męczennika. Włócznia ta była atrybutem władzy cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Jej kopia została przekazana na zjeździe gnieźnieńskim Bolesławowi Chrobremu przez cesarza Ottona III, co było oznaką uznania suwerenności Polski.

Internauci szybko wytknęli aktywiście, że nie uważał na lekcjach historii w podstawówce.

 

Źródło: Twitter Autor: Wiktor Młynarz
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij