Świat

Czeka nas kolejna pandemia? Chiński koronawirus atakujący świnie jest groźny także dla ludzi

Nie da się wykluczyć, że czeka nas kolejna pandemia. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że koronawirus SADS-CoV może atakować także ludzi.

SADS-CoV to koronawirus powodujący bardzo ostrą biegunkę i wymioty. Po raz pierwszy znaleziono go w Chinach w 2016 roku, gdzie przeszedł z nietoperzy na świnie. Jest szczególnie śmiertelny dla młodych prosiąt – u tych mających mniej niż 5 dni ma 90% śmiertelności.

Jak na razie nie było – przynajmniej oficjalnie – przypadku, w którym SADS-CoV zaatakowałby człowieka. Naukowcy z University of North Carolina postanowili jednak przeprowadzić odpowiednie eksperymenty. Te niestety wykazały, że wirus może się namnażać także w ludzkich komórkach.
Profesor Ralph Baric, główny autor tego badania, podkreślił, że wielu naukowców skupia się na zagrożeniu ze strony koronawirusów typu beta, jak SARS czy MERS, ale koronawirusy typu alfa jak SADS mogą być równie, jeśli nie bardziej groźne ze względu na ich potencjał przenoszenia się między gatunkami.

Naukowcy podkreślają, że podobnie jak wcześniej w wypadku SARS-CoV-2, także tutaj koronawirus może w każdej chwili przejść na ludzi. Caitlin Edwards podkreśliła, że pochodzi od obecnych w nietoperzach HKU2. To zróżnicowana grupa wirusów występujących w różnych częściach świata. Nie da się więc wykluczyć, że gdzieś wirus da radę przeskoczyć na ludzi.

Naukowcy sprawdzili również działanie stosowanego również do leczenia SARS-CoV-2 leku remdisiwir. Wstępne wyniki są obiecujące i lek zdaje się silnie hamować tego wirusa, ale potrzeba większej ilości badań.

Naukowcy podkreślają, że największą szansą na uchronienie się przed pandemią tego i podobnych koronawirusów byłoby opracowanie szczepionek dla świń, co pomogłoby również ograniczyć wywołane nimi straty przemysłu rolnego. Do tego czasu zalecają monitoring stad i odseparowywanie zarażonych sztuk oraz zachowanie środków ostrożności przez pracowników.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Ankieta

Jak zakończy się aktualny kryzys w Platformie Obywatelskiej?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij