Publicystyka

Tak Wikipedia chroni “Margot”. Najwyższy poziom ochrony artykuły o aktywiście, który “walczył z homofobicznymi hasłami”

Michał Sz., znany lepiej pod pseudonimem “Margot”, doczekał się własnego artykułu na Wikipedii. Znacząco on jednak odbiega od rzeczywistości, wielokrotnie umniejszając czyny dokonywane przez aktywistę LGBT czy też nawet je uzasadniając. Jednak użytkownicy strony nie mają możliwości edytowania błędów w artykule, gdyż został on objęty najwyższym stopniem ochrony – co oznacza, iż modyfikacji mogą dokonywać jedynie administratorzy. 

Strona na temat Michała Sz. (nazywanego jako “Małgorzata”) została stworzona jedynie w języku angielskim. Artykuł z jednej strony szczegółowo opisuje jego życie prywatne np. to, że uznaje się za “chrześcijańskiego anarchistę” oraz że znajduje się w związku poligamicznym z Łanią Madej oraz Lu (transseksualistką uznającą się za mężczyznę, która jakiś czas temu miała rzekomo zostać wepchnięta na tory tramwajowe).

Jest jednak sporo informacji, które są dalekie od prawdy albo nawet zostały celowo złagodzone, aby przedstawić “Margot” w jak najlepszym świetle. Otóż zgodnie z artykułem Michał Sz. miał 27 czerwca 2020 roku “zamazać homofobiczne hasła” widniejące na ciężarówce Fundacji Pro Prawo do Życia, a także “skonfrontować się” z jej kierowcą. I to pomimo ujawnienia materiału wideo, na którym widać, jak aktywista z pozostałymi przyjaciółmi wyraźnie zaatakował mężczyznę, który jedynie bronił się przed ciosami napastników. Co prawda Wikipedia podaje, iż “Margot” zatrzymano pod zarzutem pobicia, jednak w dalszej części szeroko rozpisano się na temat protestów, do jakich doszło na wskutek zastosowania wobec niego tymczasowego aresztu na okres 2 miesięcy. Aktywista jest wręcz tam przedstawiany jako osoba zatrzymana ze względów politycznych oraz walcząca z homofobią w Polsce.

Mało tego. O Michale Sz. możemy się dowiedzieć również, że pod koniec lipca… “dekorował” warszawskie pomniki tęczowymi flagami i różowy maseczkami, tym także pomnik Jezusa Chrystusa. Jeden z podrozdziałów został nawet poświęcony kwestii nazewnictwa, gdzie wspomniano o podziale dotyczącym imienia członka “Stop Bzdurom” – konserwatywne media, politycy oraz policja mają posługiwać prawdziwym, urzędowym “Michał”, podczas gdy lewicowe i liberalne źródła używają “Małgorzta”. Sama Wikipedia najprawdopodobniej preferuje tą drugą formę, gdyż w samym artykule często posługuje się właśnie tym imieniem, pisze o aktywiście w formie żeńskiej, a nawet przytacza wypowiedzi dwóch psychologów, dla których używanie męskiego imienia w stosunku do “Margot” to “nacechowane przemocą w stosunku do LGBT” zjawisko nazywane “misgenderyzmem”.

W artykule nie można jednak dokonywać modyfikacji. Zezwolenie ma na to jedynie garstka administratorów, gdyż strona została objęta najwyższym stopniem ochrony – F.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Wikipedia odbiega o obiektywizmu i stara się przedstawić aktywistów “Stop Bzdurom” w jak najlepszym świetle. Nawet konserwatywni redaktorzy internetowej encyklopedii dostawali groźby zbanowania za samą próbę zmiany imienia “Margot” na Michał.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NCzas/ Wikipedia Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij