Publicystyka

Aborcja jest ok? Internauci ostro zareagowali na wpis Spurek: “Nie istnieje aborcja bezpieczna dla dziecka”

W poniedziałek obchodzony był “Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji”, o czym przypomniała na Twitterze Sylwia Spurek, która miała sporo uwag pod adresem Polski nie zapewniającej “praw, które zastępują kompromisy”. Na jej wpis ostro zareagowało bardzo wielu internautów, którzy przypomnieli byłej europoseł Wiosny kilka faktów.

-Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznej Aborcji. Ale nie w Polsce. Bo Polki nie miały i nie mają takiego prawa, nie mają dostępu do nowoczesnej antykoncepcji, a w szkołach nie ma edukacji seksualnej. Bo zamiast praw mamy „kompromisy” – napisała Spurek, opatrując swój wpis hasztagiem “Aborcja jest ok”.

Wpis byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich jest co najmniej zaskakujący. Sylwia Spurek uważa, że kobiety w Polsce “nie miały i nie mają” prawa do aborcji. Nie jest to jednak prawda. Pierwsze przepisy umożliwiające w drodze wyjątku do przedwczesnego przerwania ciąży zostały wprowadzone w Polsce w 1932 roku – takie “prawo” przysługiwało w przypadku ścisłych wskazań medycznych lub w przypadku, gdyby do zapłodnienia doszło w przypadku zgwałcenie, kazirodztwa czy współżycia z osobą poniżej 15 roku życia. Prawne zapisy dotyczące aborcji zostały również uregulowane w ustawie o planowaniu rodziny z 1993 roku, która zezwala na dokonywanie jej w trzech przypadkach – zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego albo w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu stwierdzonego poprzez badania prenatalne. Jedyny raz w historii Polski, kiedy aborcja była legalna “na żądanie” miał miejsce w czasie okupacji niemieckiej w latach 1943-1945.

Poza tym twierdzenie, iż Polacy nie mają dostępu do nowoczesnej antykoncepcji jest także dalekie od prawdy. Takie środki można zakupić w każdej aptece, stacji benzynowej czy sklepie, a zawsze istnieje także możliwość skonsultowania się z odpowiednim lekarzem. Wiele osób wskazuje także europoseł, że w szkołach owszem nie ma edukacji seksualnej, za to są zajęcia z wychowania do życia w rodzinie.

Jednak internauci masowo w odpowiedziach przypominają Sylwii Spurek o jednym, bardzo ważnym fakcie – aborcja nie jest bezpieczna dla życia i zdrowia dziecka.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij