Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Prezydent rozmawiał z rolnikami o uboju rytualnym

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z członkami Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz z przedstawicielami branż mięsnej i drobiarskiej; konsultacje dotyczyły nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, nad którą trwają prace w parlamencie – poinformowała prezydencka kancelaria.

Tydzień temu Andrzej Duda podczas dożynek prezydenckich zapowiedział, że podejmując decyzję dotyczącą nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt będzie miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników. “Obiecuję to polskim rolnikom” – zadeklarował.

W kwestii noweli ustawy o ochronie zwierząt, która obecnie znajduje się w Senacie, w ubiegłym tygodniu prezydent rozmawiał z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Uchwalona przez Sejm nowela autorstwa PiS wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby lokalnych związków religijnych. Przewiduje też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych, częstsze kontrole schronisk i koniec z trzymaniem psów na krótkich łańcuchach. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy.

Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia senackiej komisji rolnictwa i rozwoju senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli, w tym usunięcie ograniczenia uboju rytualnego. Potrzebę wprowadzenia poprawek do noweli zapowiedzieli także senatorowie podczas posiedzenia komisji ustawodawczej, na którym odbyło się wysłuchanie publiczne z udziałem m.in. przedstawicieli branż hodowlanej, futrzarskiej, cyrkowej, schronisk dla zwierząt, a także organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.

Marszałek Senatu powiedział w poniedziałek, że będzie rekomendował, aby w sprawie nowelizacji odbyło się osobne posiedzenie Senatu. Poinformował, że odbędzie się ono zapewne 13 października tak, by senackie komisje rolnictwa i ustawodawcza zdążyły przeprowadzić zaplanowane prace.

Źródło: PAP Autor: Marzena Kozłowska
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij