Świat

Polacy i Węgrzy powołują instytut, który oceni praworządność w krajach UE

Jak zapowiedział w Budapeszcie szef MSZ Węgier, Peter Szijjártó, Węgry i Polska stworzą wspólny instytut, który zajmie się ocenianiem stanu praworządności w krajach UE. Węgierski polityk rozmawiał nt. tego pomysłu z szefem MSZ Polski, Zbigniewem Rauem.

Minister Spraw Zagranicznych Węgier odnosił się do raportu UE ws. praworządności, który wkrótce ma być omawiany w Brukseli. Zdaniem węgierskiego polityka, będzie to raczej “oświadczenie polityczne” niż uczciwa i rzetelna analiza faktów.

– Celem instytutu będzie to, by nie brano nas za głupców – powiedział Szijjártó. Polityk dodał, że “wystarczająco długo niektórzy politycy z Europy zachodniej używali nas (Polskę i Węgier) w charakterze worka treningowego”.

Celem nowego instytutu ma być analiza stanu praworządności na terenie różnych państw w UE i wykazanie, że wobec niektórych państw stosuje się inne standardy. Jak dodał minister Rau, polsko-węgierski instytut promować “debatę i transparentność” w UE.

– Debaty prawnej nie można zastępować debatą polityczną – dodał szef polskiego MSZ.

Źródło: Stefczyk.info za rp.pl Autor: red.
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij