Świat

13-latek skazany za bluźnierstwo. Dyrektor Muzeum Auschwitz chce iść do więzienia za niego

Nigeryjski sąd skazał 13-latka na 10 lat więzienia za bluźnierstwo. Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkanau Piotr Cywiński zaproponował prezydentowi Nigerii, że razem z innymi wolontariuszami odsiedzi za niego karę.

13-letni Omar Farouq mieszkał w nigeryjskim stanie Kano. Jakiś czas temu miał obrazić Allaha podczas kłótni z kolegami. Sprawa trafiła przed sąd szariacki, który skazał nastolatka na dziesięć lat więzienia. Sąd stwierdził, że skoro nastolatek osiągnął już dojrzałość płciową, to będzie sądzony jak dorosły i trafi do więzienia z dorosłymi. Jego matka musiała uciec z domu gdyż zebrał się przed nim wściekły tłum, który chciał zlinczować chłopca.

Proces Farouqa miał miejsce 10 sierpnia. Informacje o nim wyszły na jaw przypadkowo. Prawnik Kola Alapinni pracował wtedy nad sprawą muzyka Yahaya Shariff-Aminu, który za bluźnierstwo został skazany na karę śmierci. Farouq był sądzony tego samego dnia przez tego samego sędziego.
Adwokat i jego koledzy nie tylko nagłośnili sprawę na zachodzie ale także próbują mu pomóc. We wrześniu złożyli w jego imieniu apelację. Argumentują, że w nigeryjskim prawie nie ma kar za bluźnierstwo, a wyrok na chłopca łamie konstytucję. Sąd jak na razie nie dopuścił ich do kontaktu z chłopcem.

Na szokujący wyrok zareagował również UNICEF, należąca do ONZ agencja dbając o prawa dzieci. “Skazanie 13-letniego dziecka na 10 lat więzienia z dorosłymi mężczyznami jest złe. Podważa to wszystkie podstawowe zasady praw dziecka, pod którymi podpisywała się Nigeria, a tym samym w stanie Kano” – napisali w oświadczeniu. Domagają się przyjęcia prawa w islamskich stanach Nigerii zgodnie z którym niepełnoletni byli traktowani przez wymiar sprawiedliwości zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami.

Na sprawę zareagował również dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, który postanowił napisać list bezpośrednio do prezydenta Nigerii Muhannadu Buhariego. „Nie mogę pozostać obojętny na ten haniebny wyrok. Proszę o ułaskawienie 13-letniego Omara, który – niezależnie od tego, co powiedział – nie może być sądzony, jako w pełni świadomy swoich czynów” – napisał – „Niezależnie od tego, co zrobił, nie można go traktować jako w pełni odpowiedzialnego ze względu na jego wiek. Nie powinien być narażony na utratę młodości ani napiętnowany do końca życia”.

Cywiński zaproponował prezydentowi, że jeśli ten nie będzie mógł zmienić kary chłopca, to zbierze na całym świecie 120 wolontariuszy. Każdy z nich, z Cywińskim włącznie, spędzi miesiąc w nigeryjskim więzieniu po to, aby nastolatek mógł zachować wolność.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij