Gospodarka

Afera Getback: Komisja Nadzoru Finansowego żąda odwołania Leszka Cz.

Znany miliarder Leszek Cz. usłyszy poważne zarzuty dotyczące doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Idea Banku. Komisja Nadzoru Finansowego wydała w związku z tym komunikat.

O tym, że Prokuratura Regionalna w Warszawie wystąpiła o postawienie zarzutów Leszkowi Cz. poinformował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Chodzi o tzw. aferę Getback. Jej obligację, będące elementem piramidy finansowej, były sprzedawane również przez Idea Bank, którego Cz. jest właścicielem. Miał narazić swoich klientów na straty w wysokości 130 milionów złotych.

Informacja o tym, że prokuratura chce postawienia mu zarzutów, wywołała reakcję KNF. W wydanym przez siebie komunikacie poinformowali, że w związku z tymi zarzutami wystąpili o Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Idea Bank SA oraz Getin Noble Bank SA. Żądają odwołania go z zajmowanej w obu tych instytucjach funkcji przewodniczącego rady nadzorczej.
KNF poinformowała również, że wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie zawieszenia go w pełnieniu obowiązków przewodniczącego rady do czasu, aż walne zgromadzenie go odwoła.

„Powyższe działania KNF są podejmowane na podstawie art. 22d ustawy Prawo bankowe, z którego wynika, iż w sytuacji gdy członek rady nadzorczej przestał spełniać wymogi określone w art. 22aa Prawo bankowe w zakresie rękojmi należytego wykonywania obowiązków, KNF może wystąpić do właściwego organu banku z wnioskiem o jego odwołanie. Jednocześnie KNF może zawiesić w czynnościach członka rady nadzorczej, o odwołanie którego wnioskuje, do czasu podjęcia przez właściwy organ banku uchwały w sprawie wniosku o jego odwołanie” – napisali w komunikacie – „Wymogi wobec członków rady nadzorczej banku wynikają również z art. 22aa ust. 7 ustawy Prawo bankowe, zgodnie z którym członkowie zarządu i rady nadzorczej banku są obowiązani pełnić swoje funkcje w sposób uczciwy i rzetelny oraz kierować się niezależnością osądu, aby zapewnić skuteczną ocenę i weryfikację podejmowania i wykonania decyzji związanych z bieżącym zarządzaniem bankiem.”

„KNF monitoruje na bieżąco sytuację banków z grupy kapitałowej Leszka Cz. z punktu widzenia stabilności ich funkcjonowania” – poinformowali przedstawiciele komisji.

Źródło: KNF Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij