Kraj

Polska walczy o unijną pomoc dla Białorusi. “Nasz plan spotkał się z dobrym przyjęciem”

Przedstawiliśmy naszą propozycję planu pomocy dla Białorusi, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem na tym etapie – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu przedstawicieli V4 z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Premierzy Polski, Czech i Węgier spotkali się z szefową KE w czwartek przed południem w Brukseli.

“Przedstawiliśmy naszą propozycję – Grupy Wyszehradzkiej – planu dla Białorusi, ten, który był omawiany w Lublinie na Grupie Wyszehradzkiej kilka dni temu. Przestawiliśmy go Ursuli von Leyen i spotkał on się z bardzo dobrym przyjęciem na tym etapie” – powiedział szef polskiego rządu po spotkaniu. Chodzi o szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej z 11 września, w którym uczestniczyli premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Podkreślił, że plan składa się z około dziesięciu bardzo konkretnych punktów “dających nadzieję dla wolnego społeczeństwa Białorusi, że nie zostanie pozostawione samo sobie”. Według Morawieckiego bardzo ważne jest to, że nie tylko Polska pomaga Białorusi, ale że zaangażowana będzie również Unia Europejska.

“Zdecydowanie chcemy taki pozytywny plan, pozytywną ofertę dla społeczeństwa białoruskiego proponować i przedstawimy ją jako nasz wspólny plan przedyskutowany, przynajmniej częściowo, z panią przewodniczącą Komisji Europejskiej za tydzień w Brukseli na Radzie Europejskiej” – powiedział Morawiecki. “Jeżeli się nic nie zmieni, bo Covid zmienia nasze życie” – dodał.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mateusz Roszak
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ważny apel premiera: dziś wszyscy musimy się zjednoczyć

0 0

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski

0 0

Sędzia Wojciech Ł. odpowie za fałszywe oskarżenia?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij